Trwa pierwszy załadunek fundamentów kratownicowych, wyprodukowanych przez szczeciński zakład ST3 Offshore dla duńskiej firmy Orsted (dawnej DONG Energy). Akcja przebiega pomyślnie – na barce posadowiono dwa z trzech tzw. jacektów. Jeśli pogoda pozwoli, wszystkie trzy konstrukcje powinny być gotowe do transportu w połowie tygodnia.
Ogromne fundamenty kratownicowe (ang. – jacket) powstają w ramach drugiego kontraktu realizowanego przez ST3 Offshore dla duńskiego koncernu energetycznego. Projekt zakłada produkcję 20 konstrukcji oraz montaż osprzętu – m.in. wyposażenia w elementy elektryki. Produkowane w Szczecinie jackety montowane będą na morskiej farmie Borkum Riffgrund 2 na Morzu Północnym.
– Operacja załadunku jest przedsięwzięciem trudnym zarówno pod względem organizacyjnym, jak i logistycznym – mówi Adam Kowalski, wiceprezes spółki ST3 Offshore. – Przy pracach załadunkowych wykorzystywana jest nasza 120-metrowa suwnica i to, co jest jej zaletą – wysokość – wymaga od nas jednocześnie niezwykłej odpowiedzialności i przestrzegania warunków bezpieczeństwa, często zależnych od pogody. Przy dużych wiatrach, mgle i słabej widoczności prace na wysokościach nie mogą być prowadzone.
Załadunek rozpoczął się 14 lutego. Zakończenie prac w połowie tego tygodnia będzie bardzo dobrym wynikiem, tym bardziej że jest to pierwszy załadunek takich konstrukcji. Posadowienie każdej z nich powinno zająć ok. dwóch dni.
Fundamenty popłyną barkami do Cuxhaven, gdzie połączone zostaną z tzw. bucketami (konstrukcjami ze szczelnymi ścianami i otwartym dnem, stosowanymi m.in. przy budowie filarów mostów – taki typ fundamentów montowany jest na piaszczystym dnie). Cała konstrukcja mierzy 60 metrów.
Na placu składowym ST3 Offshore stoją gotowe kolejne jackety. Każdy z nich musi mieć specjalny certyfikat biura Veritas, aby uzyskać zgodę na załadunek, transport i dostawę do klienta. Najprawdopodobniej jeszcze w lutym zielone światło dostaną następne trzy konstrukcje.
Przypomnijmy, że po wygranym w 2015 r. pierwszym kontrakcie na produkcję platform pośrednich dla DONG Energy, spółka ST3 Offshore podpisała umowę na produkcję 20 fundamentów kratownicowych.
Morska farma Borkum Riffgrund 2 ma planowaną wydajność do 450 MW. Spośród 56 stalowych fundamentów, na których instalowane będą turbiny wiatrowe, 20 to kratownicowe, a pozostałe 36 – monopale. Wykorzystane turbiny wiatrowe będą największymi na niemieckich wodach. Farma wyprodukuje energię odpowiadającą rocznemu zużyciu prądu przez 460 tys. niemieckich gospodarstw domowych.
(ek)
Fot. ST3 Offshore