Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Terminal promowy z nowoczesną kotłownią – jeszcze w tym roku

Data publikacji: 2021-05-06 23:17
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-06 23:17
Terminal promowy z nowoczesną kotłownią – jeszcze w tym roku
Umowa na kotłownię w terminalu promowym Fot. ZMPSiŚ  

Na terenie terminalu promowego w Świnoujściu jeszcze w tym roku powstanie nowoczesna i ekologiczna kotłownia. Przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz wykonawcy – przedsiębiorstwa GRAMET Sławomir Gray z Lubonia – podpisali umowę w tej sprawie.

– Nowa kotłownia powstanie w magazynie „A”, którego pomieszczenia zostaną w tym celu odpowiednio dostosowane i przebudowane – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ. – Zewnętrzna forma obiektu nie ulegnie zmianie. W kotłowni przewidziano instalację dwóch pieców gazowych pracujących w kaskadzie o mocy znamionowej 660 kW każdy. Zaprojektowano kotły żeliwne niskotemperaturowe. Będą wyposażone w palniki gazowe wentylatorowe modulowane, całkowicie zautomatyzowane.

Zadanie inwestycyjne pod nazwą: „Przebudowa ze zmianą użytkowania pomieszczenia magazynu na kotłownię gazową w budynku magazynu „A” Terminalu Promowego w Świnoujściu” będzie wykonane w ramach rozbudowy i modernizacji infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu.

Wybrany w przetargu wykonawca na realizację prac, w wyniku których powstanie nowoczesna kotłownia, ma siedem miesięcy od dnia zawarcia umowy. Koszt przedsięwzięcia to prawie 1,5 mln złotych.

– „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu” to inwestycja ZMPSiŚ, której efektem będzie optymalizacja zużycia nośników energii, poprawa sytuacji w zakresie ochrony środowiska i dostosowanie pod tym względem obydwu portów do obowiązujących norm i przepisów – przypomina M. Woźniak-Lewandowska. – W tym celu rozbudowie i modernizacji poddane będą: sieć wodociągowa, kanalizacja sanitarna, kanalizacja wód opadowych, zasilanie elektroenergetyczne, sieć teletechniczna, sieć wody przeciwpożarowej oraz system odwadniania terenów. Obecnie Zarząd Portu jest w trakcie rozstrzygania przetargu na wykonawcę robót. Zgłosiły się cztery firmy. Projekt jest współfinansowany ze środków europejskich z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – Rozwój transportu morskiego.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA