Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Takiej jednostki w Szczecinie jeszcze nie było [GALERIA]

Data publikacji: 04 stycznia 2016 r. 15:29
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Takiej jednostki w Szczecinie jeszcze nie było
 
Od połowy listopada trwają prace w środku ogromnego pontonu, a ściślej – samozanurzalnej barki, która ma być w przyszłości platformą pływającego dźwigu. To pierwsza faza remontu, prowadzona przez firmę Hullkon. Podwykonawcą jest Zakład Usług Stoczniowych i Mostowych. „Carrier 16”, bo tak się nazywa jednostka, cumuje przy nabrzeżu Remontowym stoczni Makrum Pomerania w Szczecinie. 

Długość pontonu wynosi 90 metrów, a szerokość przekracza 41 m. Został przyholowany ze Szwecji, gdzie przez kilka lat pełnił rolę pływającej przystani.

– Naszym zadaniem jest odnowienie konstrukcji kadłuba zgodnie z wymaganiami klasyfikatora – mówi Tomasz Szczepanik, prezes Hullkonu. – Najpierw ruszyły prace przygotowawcze: organizacyjne i zapewniające bezpieczeństwo (np. wykonanie relingów), sprzątanie, odgazowanie zbiorników i ustawienie w nich rusztowań. Z zewnątrz trzeba było także zdjąć – palnikami – wszystkie metalowe odbojnice. Było tego ze 40 ton.

Odnowienia – piaskowania, wymiany zardzewiałych elementów, pokrycia farbami antykorozyjnymi – wymagało 20 zbiorników o łącznej powierzchni ok. 40 tys. m kw. Każdy zbiornik ma wysokość ponad 6 m.

– To wyjątkowa jednostka, w Szczecinie takiej jeszcze nie było – zaznacza T. Szczepanik. – Ma właściwości samozatapialne. Potrafi stanąć na morzu, zanurzyć się, przyjąć ładunek (np. elementy platformy wiertniczej), wynurzyć się jak dok i popłynąć.

We wszystkich pracach uczestniczy ok. 60 osób. ZUSiM wykonuje całe zabezpieczenie antykorozyjne. Dostawcą farb jest firma International, specjalizująca się w tego rodzaju produktach dla przemysłu okrętowego.

– Chcemy zakończyć prace do połowy lutego – dodaje prezes Hullkonu. – Dosyć czasochłonna jest budowa samych rusztowań, wykonywana na bieżąco. Musimy wykorzystywać istniejące otwory komunikacyjne, a są to na przykład włazy o wymiarach 80 na 40 centymetrów. I przez takie dziury trzeba pojedynczo wstawiać elementy rusztowań.

Stocznia Hullkon ma siedzibę przy ul. Światowida i wykorzystuje nadodrzańskie nabrzeże Mak, jednak ponton nie mógł być tam remontowany ze względu na swoje wymiary. Jest tak duży, że kolidowałby z torem wodnym i kapitanat portu zalecił inne miejsce. Za wyborem nabrzeża Remontowego nad Parnicą, na terenie Makrum, przemawiała bliskość siedziby podwykonawcy – ZUSiM właśnie tam prowadzi działalność.

Reszta prac remontowych, wymagających dokowania, będzie wykonana w Trójmieście, bo w Szczecinie nie ma odpowiedniego doku. Prawdopodobnie „Carrier 16” trafi do gdyńskiej stoczni Crist.

– Konieczne będą prace przy części podwodnej, przebudowa systemu balastowego, piaskowanie i malowanie z zewnątrz – mówi Andrzej Tesarski, prezes szczecińskiej spółki Marine Crane, która zleciła remont i zamierza zainwestować w budowę dźwigu pływającego mogącego podnosić aż 5 tysięcy ton. „Carrier 16” będzie jego platformą.

Nadbudówkę, pochodzącą z samochodowca „Autoracer”, przywieziono z Danii. Ze względów logistycznych trafiła na razie do Gdyni, ale do połowy stycznia ma zostać przetransportowana do Świnoujścia. Kupione też zostały urządzenia napędowe przyszłego dźwigu. W jego montaż będą zaangażowane zachodniopomorskie firmy.

Jak już pisaliśmy, Marine Crane chce wystąpić o dofinansowanie unijne dla tego innowacyjnego przedsięwzięcia. Specjalistyczny dźwig pływający ma być wykorzystywany przy budowie morskich farm wiatrowych, ale będzie mógł też świadczyć usługi dla firm portowych i stoczniowych. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Lata
2016-01-05 07:14:37
A ile lat ma to cudo techniki?
ckm
2016-01-04 22:56:22
tak pięknie, ale wszystkie brudy zostają w Polsce.
pol
2016-01-04 16:31:42
załóż firme, zarob i kup. pokaz innym jak to sie robi.
Dźwigaj Marian
2016-01-04 15:11:46
Czyli w Szwecji barka pełniła rolę przystani, ale już swoje odsłużyła i być może miała pójść na złom. Nadbudówka z zezłomowanego samochodowca tez się przyda i w ten sposób w kraju liczącym prawie 40 mln obywateli, będącym członkiem Unii Europejskiej ze złomu zmontuje się dźwig. BRAWO!!!!!! To będzie z pewnością super jednostka! Jakby dobrze poszukać to jeszcze w skupach złomu trochę detali się znajdzie i będzie super. W normalnych krajach taki dźwig się po prostu kupuje lub zamawia u producenta i tak to powinno wyglądać.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA