Sobota 16 października 2021r. 
REKLAMA

Statki PŻM wolne od azbestu

Data publikacji: 2015-09-14 13:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Statki PŻM wolne od azbestu
 

Już w 2009 r. wydano w Polskiej Żegludze Morskiej zarządzenie dotyczące procedur postępowania z azbestem na statkach. Doprowadziło ono do stopniowego usuwania go ze wszystkich instalacji na jednostkach. Dziś na żadnym ze statków PŻM nie występują żadne materiały azbestowe.

Azbest był niegdyś szeroko stosowany w budownictwie i przemyśle, także okrętowym. Szczególnie wiele tego materiału używano przy budowie dużych statków pasażerskich czy jednostek marynarki wojennej. Po udowodnieniu przez naukowców, że azbest jest przyczyną wielu chorób, w drugiej połowie lat 80. zaczęto wycofywanie go z wielu dziedzin przemysłu. W 1983 r. Islandia jako pierwszy kraj wprowadziła całkowity zakaz jego stosowania. W ślad za nią poszły inne kraje skandynawskie, m.in. Dania.

– Zbudowanych w Kopenhadze dla PŻM na początku lat 90. sześć panamaksów typu „Solidarność” nie zawierała już zatem azbestu – podkreśla Krzysztof Gogol, doradca dyrektora naczelnego PŻM. – W lipcu 1989 r. amerykańska agencja ochrony środowiska EPA wprowadziła przepisy mocno ograniczające stosowanie azbestu w USA, co miało również zastosowanie wobec statków PŻM, będących częstymi gośćmi w portach amerykańskich. Polskie przypisy zakazujące używania azbestu obowiązują od 1997 roku, natomiast unijne  od 2005 roku.

Stosowania azbestu na statkach zakazuje także prawodawstwo morskie ustalane przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). W międzynarodowej żegludze od 2011 roku obowiązuje całkowity zakaz stosowania azbestu w nowobudowanych statkach.

– Na żadnym ze statków PŻM nie ma obecnie i nie stosuje się azbestu –dodaje K. Gogol. – Są zatem pod tym względem w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego i pracujących na nich załóg. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Na zdj.: Wszystkie statki PŻM są wolne od azbestu

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ