poniedziałek, 16 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Statki PŻM wolne od azbestu

Statki PŻM wolne od azbestu

Statki PŻM wolne od azbestu
Data publikacji: 2015-09-14 13:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2549 20311

Już w 2009 r. wydano w Polskiej Żegludze Morskiej zarządzenie dotyczące procedur postępowania z azbestem na statkach. Doprowadziło ono do stopniowego usuwania go ze wszystkich instalacji na jednostkach. Dziś na żadnym ze statków PŻM nie występują żadne materiały azbestowe.

Azbest był niegdyś szeroko stosowany w budownictwie i przemyśle, także okrętowym. Szczególnie wiele tego materiału używano przy budowie dużych statków pasażerskich czy jednostek marynarki wojennej. Po udowodnieniu przez naukowców, że azbest jest przyczyną wielu chorób, w drugiej połowie lat 80. zaczęto wycofywanie go z wielu dziedzin przemysłu. W 1983 r. Islandia jako pierwszy kraj wprowadziła całkowity zakaz jego stosowania. W ślad za nią poszły inne kraje skandynawskie, m.in. Dania.

– Zbudowanych w Kopenhadze dla PŻM na początku lat 90. sześć panamaksów typu „Solidarność” nie zawierała już zatem azbestu – podkreśla Krzysztof Gogol, doradca dyrektora naczelnego PŻM. – W lipcu 1989 r. amerykańska agencja ochrony środowiska EPA wprowadziła przepisy mocno ograniczające stosowanie azbestu w USA, co miało również zastosowanie wobec statków PŻM, będących częstymi gośćmi w portach amerykańskich. Polskie przypisy zakazujące używania azbestu obowiązują od 1997 roku, natomiast unijne  od 2005 roku.

Stosowania azbestu na statkach zakazuje także prawodawstwo morskie ustalane przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO). W międzynarodowej żegludze od 2011 roku obowiązuje całkowity zakaz stosowania azbestu w nowobudowanych statkach.

– Na żadnym ze statków PŻM nie ma obecnie i nie stosuje się azbestu –dodaje K. Gogol. – Są zatem pod tym względem w pełni bezpieczne dla środowiska naturalnego i pracujących na nich załóg. (ek)

Fot. Elżbieta Kubowska

Na zdj.: Wszystkie statki PŻM są wolne od azbestu

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy