sobota, 22 lutego 2020.
Strona główna > Gospodarka > Sprawdź przeszłość swojego auta

Sprawdź przeszłość swojego auta [FILM]

Sprawdź przeszłość swojego auta
Data publikacji: 2017-12-17 15:04
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-18 09:46
Wywietleń: 3123 305579

Koniec z kupowaniem przysłowiowego kota w worku. Możesz już sprawdzić przeszłość samochodu, który zamierzasz kupić w kraju, a od stycznia przyszłego roku – za granicą.

Nabywcy i właściciele posiadacze samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość na portalu Historiapojazdu.gov.pl. Teraz w systemie widoczne są pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. W styczniu 2018 r. usługa zostanie rozszerzona o auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży.

Możliwość sprawdzenia historii pojazdu to kolejne udogodnienie dla obywateli w Programie CEPiK 2.0. Usługa jest dostępna za darmo. Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie, to w zakładce „Dane zagraniczne” zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach:Kradzież, Złomowanie, Powypadkowy, Uszkodzony, Przekręcony licznik, Niedopuszczony do ruchu, Służył jako taxi.  W razie potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym ostrzegawczym symbolem. Jeżeli nie stwierdzono alertu, to odpowiednie pole będzie oznaczone symbolem. Natomiast jeśli pojazdu nie ma w bazie, system też o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.

Obecnie w ewidencji dostępne są auta z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji), a także z USA i Kanady. W sumie to 21 rynków, z których dziś pochodzi ponad 4,5 mln aut zarejestrowanych w Polsce. W przyszłości możliwe jest rozszerzenie usługi o kolejne kraje, w tym m.in. o Niemcy.

                                

Natomiast już w styczniu 2018 r. portal będzie rozszerzony o pojazdy, których nie ma w bazie CEPiK (czyli nie są jeszcze zarejestrowane w  Polsce), co będzie wymagało logowania się do systemu za pomocą profilu zaufanego (eGO).

Bez logowania (wystarczy nr rej. i VIN pojazdu oraz data pierwszej rejestracji) nadal będziemy mogli sprawdzić informacje o wszystkich zarejestrowanych pojazdach: dane techniczne (pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa), terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie, odczyt licznika, zarejestrowany podczas badań technicznych (informacje o odczycie licznika są gromadzone od początku 2014 roku), informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, liczbę właścicieli i województwo rejestracji, informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej, informację, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony. 

Serwis Historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. i od uruchomienia cieszy się ogromną popularnością wśród potencjalnych nabywców używanych aut, którzy weryfikują ich przeszłość.

Rozszerzenie funkcji serwisu o zagraniczną historię pojazdów było możliwe dzięki pracy ekspertów Ministerstwa Cyfryzacji, Centralnego Ośrodka Informatyki w porozumieniu z firmą Carfax.

(mg)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI (arch.)

 

Komentarze

auto
Nie narzekaj, wszystko jest takie. Są specjalne laboratoria, w których wymyślają, kiedy dana pralka, czy lodówka ma przestać działać, aby biznes się kręcił. Kupuje się marki, których najwięcej aut jeździ po ulicach z dawnych lat. Ile razy widziałeś ostatnio Kadetta na ulicy albo Escorta? ;)
2017-12-18 06:45:44
Przód z Niemiec tył z Francji. WielkaPolska2230r
Niemcy już nie robią dobrych aut seryjnie.Robią pojedyńcze modele,które mają podnieść wizerunek marki reszta to śmieci.Z zaniżoną emisją spalin i elektronicznie ustawioną usterką.Co to za auto z którego nie można wysiąść gdy bateryjka w pilocie się wyczerpie?
2017-12-17 20:46:15

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie