Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Nowy most Cłowy. Dwa tygodnie do otwarcia

Data publikacji: 2017-07-18 17:32
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-04 22:45
Nowy most Cłowy. Dwa tygodnie do otwarcia
 

Ledwie dwa tygodnie dzielą nas od terminu oddania do użytku nowej przeprawy z Międzyodrza nad Regalicą, wznoszonej w miejscu rozebranego starego mostu Cłowego. Koniec lipca to dotąd był niezmienny i deklarowany termin otwarcia przejazdu zarówno przez przedstawicieli szczecińskiego ZDiTlM, zlecającego budowę, jak też od samego początku, czyli od października zeszłego roku, przez drogowców z konsorcjum firm Vistal Gdynia SA i Vistal Infrastructure sp. z o.o., wykonawcy inwestycji.

- Wykonawca zaczyna prace nawierzchniowe na gotowych pomostach, na które następnie nakładana będzie warstwa bitumiczna - informował we wtorek Szymon Wasilewski, rzecznik prasowy ZDiTM, pytany o stan zaawansowania robót i w tym kontekście o to, czy dotrzymany zostanie termin przekazania do eksploatacji nowej przeprawy z końcem tego miesiąca. - Kompletnie odrestaurowany jest już przyczółek wschodni (od strony Dąbia), kończą się prace po stronie zachodniej. Uruchomienie przeprawy planowane jest przed regatami.

Na zabetonowanym na początku lipca na całej długości pomoście głównym nowej konstrukcji trwają m.in. prace brukarskie przy układaniu krawężników oddzielających pasy jezdni od poboczy z przyszłymi chodnikami. Na plac budowy dowożone są też i wyładowywane pozostałe elementy wykończenia mostu, w tym wygrodzeń i barier ochronnych. 

Jeśli chodzi o dojazdy do nowego mostu Cłowego, to w ramach bieżącego utrzymania drogowcy ze spółki Strabag od kilku tygodni prowadzi roboty w rejon skrzyżowania ulic Przestrzennej i Eskadrowej. Urządzone zostały zostały tam nowe wyspy rozdzielają pasy ruchu. Po zerwaniu warstw starej, zdegradowanej nawierzchni wylewana jest tam teraz nowa asfaltowa nakładka od rozwidlenia ulic aż do nowego przyczółka od strony Dąbia. 

Natomiast po stronie zachodniej, czyli na odcinku ul. Gdańskiej na przeciwległym brzegu rzeki, dojazd - według zapewnień rzecznika ZDiTM - jest w dobrym stanie i nie wymaga podobnych robót, poza oczywiście odczyszczeniem go, czyli doprowadzenia go do stanu sprzed zamknięcia, bo służy jako droga dojazdowa dla sprzętu i ciężarówek jako część placu budowy.

Przypomnijmy, że nowy most Cłowy to 822 tony nowej konstrukcji stalowej ustroju nośnego, ponad 34 tys. sworzni do połączenia konstrukcji stalowej z betonem i 2400 metrów sześciennych betonu. Do tego 25 ton farby i 360 ton stali zbrojeniowej do płyty pomostu i renowacji podpór.

Według zapewnień ZDiTM, nowa przeprawa ma być przekazana do użytku z końcem lipca tego roku. Choć według umowy, jak i tablicy informacyjnej przy placu budowy jako termin realizacji podawany jest wrzesień tego roku. Zgodnie z zapisem w kontrakcie na roboty z konsorcjum Vistal Gdynia SA i Vistal Infrastructure sp. z o.o., koszt budowy nowego mostu to blisko 18,7 mln zł. ©℗

Tekst i fot. Mirosław Winconek

Na zdjęciach: Roboty na nowym Moście Clowym i odcinkach jezdni ulic Eskadrowej i Przestrzennej. Na dwa tygodnie przed zapowiadanym oddaniem do użytku przeprawy nad Regalicą.  

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

umbra
2017-07-19 20:29:46
Na 22 lipca zdążą.
Termin realny
2017-07-19 14:56:25
Blado to wygląda aby uroczyście przecinać wstęgę z końcem lipca! Jak skończą w terminie umownym /wrzesień/ - będzie OK. Na coś się trzeba zdecydować. Albo termin, albo jakość.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA