Środa 17 sierpnia 2022r. 
REKLAMA

Rynek węgla pod lupą

Data publikacji: 2022-08-02 07:55
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-10 13:23
Rynek węgla pod lupą
Inspektorzy przyjrzą się roli importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla. Fot. Robert WOJCIECHOWSKI (arch.)  

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z sytuacją na rynku węgla kamiennego. Prowadzone jest szerokie badanie rynku przy wsparciu Inspekcji Handlowej. Chodzi o sprawdzenie zasad dystrybucji surowca i czy przy sprzedaży może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję.

– Obecna sytuacja na rynku węgla kamiennego rodzi pytanie, czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych praktyk – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny. – Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w którym zbadamy system dystrybucji węgla. W szczególności przyjrzymy się roli importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla. Sprawdzimy, jaka jest struktura rynku i relacje pomiędzy przedsiębiorcami, a także czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych porozumień lub nadużywania pozycji dominującej.

Sprawdzenie przedsiębiorców prowadzących składy węglowe zostanie przeprowadzone przy wsparciu wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej i obejmie cały kraj. Prezes UOKiK będzie również wzywał podmioty wydobywające oraz importujące węgiel do przedstawienia informacji m.in. na temat ich odbiorców, a także sposobu sprzedaży produkowanego lub sprowadzanego węgla. Działania będą miały na celu zbadanie struktury rynku węgla, mechanizmów jego dystrybucji, relacji pomiędzy podmiotami działającymi na tym rynku, zakres wymiany informacji pomiędzy nimi, a także zbadanie sposobu kształtowania cen.

– Ceny produktów w gospodarce wolnorynkowej są kształtowane w ramach swobody prowadzenia działalności gospodarczej bezpośrednio przez przedsiębiorców – dodaje Tomasz Chróstny. – Interwencja prezesa UOKiK może mieć miejsce jedynie w ściśle określonych przypadkach, np. jeśli są one wynikiem nadużywania pozycji dominującej przez największych graczy na danym rynku lub niedozwolonego prawem porozumienia przedsiębiorców, tj. podziału rynku czy zmowy cenowej. W takich sytuacjach organ w dalszym ciągu nie ustala poziomu cen, a oddziaływać na nie może jedynie pośrednio, czyli poprzez wyeliminowanie niedozwolonych prawem praktyk i zwiększenie konkurencyjności na danym rynku. W naszym postępowaniu chcemy zweryfikować, czy takie praktyki nie występują właśnie na rynku węgla.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko określonym podmiotom. Jeśli analiza wykaże, że na rynku węgla może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję, wówczas prezes UOKiK może postawić zarzuty konkretnym przedsiębiorcom. Za nadużywanie pozycji dominującej lub stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu.

UOKiK zachęca każdego, kto ma wiedzę o możliwych działaniach ograniczających konkurencję na rynku węgla, o kontakt z urzędem, który prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów (https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/).

(K)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Vigo
2022-08-12 00:11:39
No ok! Niech każdy we własnym zakresie uświadomi to lobby węglowemu. Zacznij od siebie. Przejdź na atom i OZE. Nie zapomnij odłączyć się od węglowej energetyki i ciepłociągu. Napisz nam po zimie czy przeżyłeś. Ciepło pozdrawiam - lobbysta węglowy ;)
Vigo
2022-08-11 09:54:31
Lobby węglowe musi sobie wreszcie zdać sprawę, że ich czas minął. Przyszłość to atom i OZE.
itd
2022-08-10 20:22:55
Pamietacie tego nieudacznika jako premiera Buzka/TW''karol''/ od niego zaczela sie likwidacja kopaln na wielka skale.Durne polactwo wybiera tego dziada w nagrode od lat do eurokolchozu ,zeby dalej szkodzil Polsce,
wert
2022-08-10 13:12:42
Węgiel to przeżytek. Czas budować w Polsce elektrownie atomowe.
9 miliardów jak tera
2022-08-05 09:27:09
"9 miliardów jak teraz ?? ". Do tych 9-ciu to LGBT, gendery, macice muszą się jeszcze dobrze i długo PO_pier..ić... Tow, "Jaroszewicz" z obecnego rządu;- a cenę węgla pro_PO_nuje się (ha, ha) na xxx za tonę.
@@@Eurokomuna w pełn
2022-08-03 17:55:11
Ile było wtedy mieszkańców Ziemi 9 miliardów jak teraz ?? Ty tak na serio ?? , bo po twoim wPISie jesteś nie do uratowania :)))
@@Eurokomuna w pełni
2022-08-03 08:23:28
Nie rozumiesz miernoto intelektualną że kopaliny takie jak węgiel, ropa i gaz to biomasa sprzed milionów lat, czasów gdy dzięki wyższemu stężeniu co2 paprocie były większe od 1000 letnich sekwoi... Jakim młotem trzeba być by tego nie wiedzieć. W najlepszym razie spalenie wszystkich węglowodorów doprowadzi do sytuacji jaka była już na Ziemi miliony lat temu... Nie przeszkadzało to wtedy ani życiu ani temu że później nastąpiło wiele epok lodowcowych.
@Eurokomuna w pełni
2022-08-02 21:04:28
Kiedy ty i podobni tobie zrozumiecie ,że Wyńgiel tylko tej zimy wraca do łask, a poza tym lepiej zostawić go dla aptek ??? Swiat sobie poradzi , bez PUTINA i jego paliw , ale dopiero w przyszłym roku . Przyszłość energetyczna Wiatraki , solary uzupełnione w atom , żadnych kopalin !! Matka Ziemia tego nie wytrzymuje !!! Zrozumiałeś miernoto intelektualna ??
Eurokomuna w pełni
2022-08-02 13:30:27
Sprawdzonym w latach minionych tropem szukają spekulanta w składach opałowych, a nie sabotażysty, który zniszczył polskie górnictwo na wezwanie unijnych (niemieckich) mandarynów. Polska leżąca na węglu ma szansę doświadczyć tej zimy chłodu i niedostatku. Ile rząd wyda w tym roku na uruchomienie nowych pokładów wydobywczych? ZERO! Ile rząd wyda w tym roku na zasypanie i zalanie istniejących kopalni? MILIARDY! Oto skala sabotażu! Śpijcie dalej, może mróz w zimie was obudzi!
Licznik Grodzkiego
2022-08-02 11:11:31
To już 500 dni za parawanem immunitetu. Warto przypomnieć orędzie do Ukrainców że Polska finansuje zbrodniczy reżim Putina kupując ruski węgiel. Tak się zaczęly problemy z węglem i warto przpomnieć Tuska i Grodzkiego jak zwalczali węgiel. Za to Niemcy dalej importują od Putina co chcą i nie finansują jak to mówił Grodzki zbrodniczego reżimu tylko dbają o mieszkańców
Pozorowanie działań
2022-08-02 09:27:35
Po prostu popyt-podaż reguluje cenę. A ceny regulowane urzędowo przerabialiśmy w jedynym słusznym systemie czyli socjalizmie.
Oj tam, oj tam
2022-08-02 09:03:03
- w "demokracji liberalnej" gdzie działa "niewidzialna ręka rynku" i są "chrupiące bułeczki" istnienie jakiegoś UOKiK-ów jest przejawem biurokracji i zamardyzmem. O uwolnienie od "ręcznego sterowania gospodarką", czyli wpier..a się w "niewidzialną rękę" walczyli w "komunie" dzisiejsi emeryci. Ci z "sierpnia" walczyli z "cenami komercyjnymi" ustalanymi przez dawny UOKiK w KC PZPR.
Jaca
2022-08-02 08:21:52
Panie Chróstny jak oan szukasz kogoś kto ma pełną wiedzę wal Pan do doradcy marszalka zachodniopomorskiego on wie wszystko

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA