Sobota, 01 kwietnia 2023 r. 
6 szczecin
REKLAMA

Ruszył nabór wniosków o 500+

Data publikacji: 07 lutego 2023 r. 09:38
Ostatnia aktualizacja: 07 lutego 2023 r. 09:38
Ruszył nabór wniosków o 500+
Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Fot. Paulina SIKORA  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych 1 lutego zaczął przyjmować wnioski o świadczenie „500+” na nowy okres, który trwa od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024 roku. Wnioski można złożyć m.in. przez bezpłatną aplikację mZUS, która działa na telefonach komórkowych lub tabletach.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia, ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca br.

– Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów – przypomina Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – Wniosek na nowy okres świadczeniowy można złożyć przez aplikację mZUS, na portalu PUE ZUS, portalu MRiPS Emp@tia i przez bankowość elektroniczną.

Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, może złożyć wniosek przez portal Emp@tia albo swój bank – jeśli uruchomił tę usługę. Jeżeli nie ma profilu na PUE, ZUS mu go założy automatycznie na podstawie danych z wniosku.

Osobie, która złoży prawidłowo wypełniony wniosek do 30 kwietnia, ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 roku (szczegóły na stronie www.zus.pl).

Świadczenie wychowawcze przysługuje także zamieszkałym w Polsce obywatelom UE oraz pozostałym cudzoziemcom, o ile są tu legalnie wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument to potwierdzający.

Świadczenie „500+” mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy przybyli z tego kraju do Polski po 23 lutego 2022 r. z powodu wojny i uzyskali legalny pobyt na podstawie specjalnej ustawy.

Jeśli chcą się ubiegać o świadczenie wychowawcze, powinni złożyć specjalnie przygotowany w języku ukraińskim formularz SW-U. Wniosek ten można złożyć na PUE, na portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną.

(K)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA