Wtorek 07 lutego 2023r. 
REKLAMA

ZUS informuje płatników składek

Data publikacji: 2023-01-22 10:24
Ostatnia aktualizacja: 2023-01-22 10:24
ZUS informuje płatników składek
ZUS rozpoczął przekazywanie informacji do płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2022 rok. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przekazywanie informacji do ponad 3,1 mln płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2022 rok. Będzie ona dostępna na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy mają tam aktywne konta, a od stycznia jest to obowiązkowe.

Płatnik, który rozliczał i wpłacał składki w 2022 roku, dowie się, czy na jego koncie jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe. Ponadto sprawdzi, w jakiej wysokości przekazał wpłaty w ubiegłym roku i jakie należności ZUS rozliczył tymi wpłatami. Płatnicy, którzy spłacają raty, otrzymają informację o kwocie, jaka pozostała jeszcze do uregulowania.

Niedopłata na koncie płatnika składek może być rozłożona na raty. Jeżeli przedsiębiorca nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia, powinien złożyć wniosek o układ ratalny.

Więcej informacji udzieli każdy doradca ds. ulg i umorzeń. Przedstawi on najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, pomoże wypełnić wniosek i skompletować dokumenty. Z doradcą można skontaktować się telefonicznie lub umówić na e-wizytę.

Niewielkie zaległości należy uregulować przez zwiększenie bieżącej wpłaty wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę, jeżeli są należne. Odsetki można obliczyć w przygotowanym specjalnie kalkulatorze odsetkowym.

Płatnik może pomniejszyć bieżącą składkę o wysokość nadpłaty. Może też złożyć wniosek o jej zwrot (formularz RZS-P). Nadpłata trafi tylko na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika w ZUS.

Informacja jest przygotowana wyłącznie na podstawie deklaracji rozliczeniowych i opłaconych składek, które wpłynęły do końca 2022 roku. Jeżeli płatnik korygował dokumenty albo wpłacał składki po tej dacie, to aktualne saldo konta może sprawdzić na swoim profilu na PUE ZUS.

– Przypominamy, że od stycznia 2023 roku każdy przedsiębiorca musi mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – informuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. – W Zachodniopomorskiem około 9,2 tys. płatników składek nie ma jeszcze aktywnego konta na PUE.

Dotychczas ten obowiązek mieli jedynie płatnicy, którzy rozliczają składki za więcej niż pięć osób.

Jeżeli przedsiębiorca nie założy profilu na PUE, zrobi to za niego ZUS. W takiej sytuacji będzie on musiał przekazać do Zakładu swój adres elektroniczny.

Konto na PUE daje przedsiębiorcy wiele możliwości. Pozwala między innymi przesyłać dokumenty, jak też odbierać korespondencję z ZUS.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA