Ponad 41 tys. cudzoziemców zarejestrowano w zachodniopomorskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Liczba ta wzrosła o osiem tysięcy w porównaniu do ubiegłego roku. Na koniec 2020 r. w regionie było bowiem niemal 33 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego bądź rentowego.
– Po ośmiu miesiącach, czyli na koniec sierpnia tego roku, ich liczba wzrosła o ok. osiem tysięcy – potwierdza Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.
W sierpniu br. pracowników spoza Polski było w województwie już ponad 41 tysięcy.
– Na terenie szczecińskiego ZUS zgłoszono 30,7 tys. obcokrajowców, natomiast 10,3 tys. zarejestrowano w Koszalinie – podkreśla rzecznik.
Liczba cudzoziemców w regionie może jednak być znacznie większa. Spora część z nich przebywa na terytorium Polski w ramach zezwolenia na pobyt czasowy. Pobyt ten musi być uzasadniony np. wykonywaniem pracy lub podjęciem studiów na polskiej uczelni. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji od wojewody zachodniopomorskiego cudzoziemiec otrzymuje tzw. kartę pobytu. Ten dokument legalizuje jego pobyt na określony czas, np. 2-3 lata. Po wygaśnięciu karty pobytu obcokrajowiec może złożyć kolejny wniosek do wojewody albo też opuścić terytorium RP. Jednak w czasach pandemii to się nieco zmieniło.
„W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, weszły w życie zmiany w prawie przewidujące m.in. szczególne rozwiązania dla cudzoziemców w Polsce. Obowiązujące obecnie przepisy umożliwiają legalne pozostanie w kraju osobom, które chcą realizować dotychczasowy cel pobytu lub nie mogą opuścić Polski w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2” – czytamy na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
W efekcie po unieważnieniu karty pobytu cudzoziemiec może kontynuować przebywanie na terytorium Polski, gdyż dokument nadal pozostaje „ważny”. Teraz np. student, który otrzymał zezwolenie na pobyt czasowy w ramach studiów, a jednak z nich zrezygnował, może pozostać w Polsce na podstawie przedłużonej karty pobytu. Przed pandemią musiałby opuścić kraj lub złożyć kolejny wniosek. To samo dotyczy pracowników zza granicy.
– W naszym regionie najliczniejszą grupą cudzoziemców zgłoszonych w ZUS wciąż są obywatele Ukrainy – podkreśla rzecznik ZUS. – Na koniec wakacji było ich nieznacznie ponad 32,5 tys. – w Szczecinie przeszło 24 tys., w Koszalinie 8,3 tys. To wzrost, bo w grudniu ubiegłego roku ich liczba w regionie wynosiła niemal 26 tysięcy.
Spośród 41 tys. obywateli z zagranicy 22 tys. to pracownicy, a prawie 950 osób prowadzi własną działalność. Pozostali są zatrudnieni na podstawie innego rodzaju oskładkowanych umowach, np. umów-zleceń. ©℗
Kira