sobota, 19 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Pszenica z dwóch portów

Pszenica z dwóch portów [GALERIA]

Pszenica z dwóch portów
Data publikacji: 2019-06-06 21:54
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:11
Wywietleń: 1793 395460

Przy szczecińskim nabrzeżu Zbożowym zacumował jeden z najnowszych statków Polskiej Żeglugi Morskiej – 39-tysięcznik „Armia Krajowa”. Masowiec przywiózł wcześniej do Polic ładunek marokańskich fosforytów, a następnie przypłynął do Szczecina po ładunek pszenicy.

– W Szczecinie statek „Armia Krajowa” załaduje 28 tysięcy ton pszenicy, następnie przepłynie do Świnoujścia, by tam doładować kolejne 3600 ton – poinformował Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy Grupy PŻM.

Załadunek został podzielony ze względu na płytkość toru wodnego Świnoujście – Szczecin. W przyszłości, po modernizacji tego szlaku żeglugowego i pogłębieniu go do 12,5 m, statki takie jak „Armia Krajowa” będą mogły dokonać całkowitego załadunku w Szczecinie. Trzeba na to poczekać nieco ponad trzy lata. Jak zapowiada Urząd Morski w Szczecinie, inwestor modernizacji toru wodnego, zakończenie robót pogłębiarskich i budowlanych powinno nastąpić w 2022 roku.

– Pszenica załadowana w Szczecinie i Świnoujściu zostanie przewieziona do portu Annaba w Algierii – dodał Krzysztof Gogol.

Przypomnijmy, że „Armia Krajowa” to klasyczny udźwigowiony masowiec, a więc statek do przewozu takich ładunków jak zboża, węgiel czy ruda żelaza. Jednostka ma ok. 180 m długości, 30 m szerokości, a nośność – 39 tys. ton. Została zbudowana w 2016 roku, w chińskiej stoczni Yangfan.

Flota PŻM, największego polskiego przewoźnika morskiego, liczy obecnie 61 statków, z czego zdecydowaną większość stanowią masowce. ©℗

(ek)

Fot. Ryszard PAKIESER/ZMPSiŚ

Pszenica z dwóch portów Pszenica z dwóch portów Pszenica z dwóch portów Pszenica z dwóch portów Pszenica z dwóch portów Pszenica z dwóch portów Pszenica z dwóch portów Pszenica z dwóch portów

Komentarze

Martin
Nie no temat na pierwszą stronę.... Brawo. Faktycznie nie ma ciekawszych tematów. Codziennie laduja się statki takiego tonazu w Szczecinie i swinoujsciu. Ale nie pżm dojechał do portu to trza laurki stawiać. W sumie może i racja przy tych cięciach na wszystkim to w biurze będą pagaje wydawać żeby statek dojechał do portu. Pozdro
2019-06-07 09:29:45
Sukces
Aż z dwóch portów
2019-06-07 08:59:20
PZM i "nasza" flota
cale szczescie ze tym zlodziejom z SLD i PO z Warszawy nie udalo sie zrabowac i sprzedac PZM co calkowicie zamkneloby nasze okno na swiat z dluga linia brzegowa. Niestety kure ktora znosila zlote jaja czyli PLO zlodzieje zarzneli jak i stocznie polskie z ktorych skorzystali niemieckie stocznie i norweskie remontowki zabierajac polskich fachowcow do swoich krajow. A teraz dodatkowo ludzie wybrali tych zlodzieji do PE. Mam nadzieje ze kolejni szubrawcy zmienia "nasza" flote na polska flote pod polska bandera bo jak do tej pory to nic sie nie dzieje aby polskie statki powrocily na swiatowe wody.
2019-06-07 08:03:27
:)
Oby dobrze umyli ładownię po fosforytach, zanim załadują pszenicę.
2019-06-07 06:59:20
Kapitan El
Kiedyś podobne statki budowaliśmy w Szczecinie ,teraz dzięki PO musimy pływać statkami wybudowanymi w Chinach .Dziękujemy ci platformo .
2019-06-07 00:09:40
A po weglu czy rudzie
Sypie sie "szybko" do tej/tych samych Ladowni zboze ? A jesli nie - to jak dokladnie i jakimi srodkami... sie takie Ladownie wpierw Myje ??
2019-06-06 22:58:23

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie