środa, 26 czerwca 2019.
Strona główna > Wiadomości > SP 14 ma patrona. To łączniczka Armii Krajowej

SP 14 ma patrona. To łączniczka Armii Krajowej

SP 14 ma patrona. To łączniczka Armii Krajowej
Data publikacji: 2018-11-09 15:45
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:00
Wywietleń: 1223 360410

To była wyjątkowa, pełna wzruszeń uroczystość w Szkole Podstawowej nr 14 na szczecińskim Golęcinie. Podczas piątkowego poranka (9 listopada) nadano placówce imię Danuty Szyksznian, łączniczki Armii Krajowej o pseudonimie Sarenka, która za swoje zasługi została awansowana, kilka lat temu, do stopnia majora Wojska Polskiego. Na gali nie mogło oczywiście zabraknąć wspomnianej 93-letniej D. Szyksznian, która mówiła zgromadzonym, iż przeżywa właśnie jeden z najpiękniejszych dni swojego życia.

- Bóg, honor, ojczyzna to dla mnie ogromnie ważne słowa. Podobnie, jak istotne jest życie pod znakiem krzyża przenajświętszego i flagi biało - czerwonej. To właśnie chciałabym przekazać młodzieży - mówiła wzruszona patronka szkoły.

W trakcie uroczystości (na której był m.in. wiceminister Maciej Kopeć) goście ukradkiem wycierali łzy wzruszenia podczas wspaniałego spektaklu, w którym uczniowie przedstawili kilka okresów z biografii patronki, m.in. czasy szkolne oraz wojenne, kiedy nastoletnia Danusia włączyła się w działalność konspiracyjną. Ogromne brawa należą się młodym aktorom i ich nauczycielom, bowiem przedstawienie było interesujące i zagrane znakomicie.

Warto przypomnieć, że Danuta Szyksznian była łączniczką Armii Krajowej w Wilnie. Za działalność podziemną trafiła do łagru NKWD. Po wojnie mieszkała w Drawnie, Darłowie i Szczecinie, była nauczycielką, animatorką życia kulturalnego i środowisk kombatanckich. Jest honorowym prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK, była wielokrotnie odznaczona przez władze emigracyjne w Londynie i prezydentów niepodległej Polski.

Swoją patronkę uczniowie i nauczyciele poznali podczas wizyt D. Szyksznian w szkole, kiedy opowiadała zgromadzonym o II wojnie światowej i pobycie w łagrze. Podczas głosowania społeczności szkolnej na to, jakie ma być imię placówki, większość osób była właśnie za osobą pani Danuty. Choć były też inne kandydatury, m.in. Mały Powstaniec i Szare Szeregi.

Tekst i fot. (MON)

SP 14 ma patrona. To łączniczka Armii Krajowej SP 14 ma patrona. To łączniczka Armii Krajowej SP 14 ma patrona. To łączniczka Armii Krajowej SP 14 ma patrona. To łączniczka Armii Krajowej SP 14 ma patrona. To łączniczka Armii Krajowej SP 14 ma patrona. To łączniczka Armii Krajowej SP 14 ma patrona. To łączniczka Armii Krajowej SP 14 ma patrona. To łączniczka Armii Krajowej SP 14 ma patrona. To łączniczka Armii Krajowej

Komentarze

A...
Nazwisko Szyksznian to Panienskie czy po Mezu...??
2018-11-09 23:48:58
dexter
POANI DANUTO , DUŻO ZDROWIA I KOLEJNE 100 (93) LAT ŻYCIA W SPOKOJU ORAZ ZDROWIU. SERDECZNIE POZDRAWIAM I WYRAŻAM SZACUNEK DLA PANI DOKONAŃ!!! JEST PANI DLA MNIE PRAWDZIWĄ PATRIOTKĄ.
2018-11-09 18:24:29
xxx
Bardzo budująca wiadomość.
2018-11-09 16:27:41

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Widoki z wielkiego koła

Nekrologi

Sonda

Czy w Szczecinie powinien powstać pomnik Piotra Zaremby – pierwszego prezydenta Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie