poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Hołd bohaterowi walki o niepodległość

Hołd bohaterowi walki o niepodległość

Hołd bohaterowi walki o niepodległość
Data publikacji: 2018-03-08 22:40
Wywietleń: 1495 317421

Po latach zapomnienia doczekał się uznania zasług i godnego pochówku. W czwartek (8 bm.) w Resku odbył się pogrzeb Wiktora Sumińskiego, ps. Kropidło.

Był jednym z najstarszych żyjących w Polsce Żołnierzy Wyklętych. W latach okupacji hitlerowskiej walczył w szeregach Armii Krajowej na terenie powiatu Gostynin na Mazowszu, a po wojnie nie złożył broni - kontynuował działalność w oddziale Ruchu Oporu Armii Krajowej. W 1947 roku został aresztowany i za działalność w podziemiu antykomunistycznym został skazany na karę śmierci, następnie zamienioną na dziesięć lat więzienia.

Na wolność wyszedł w 1957 roku. Mieszkał w Prusimiu koło Reska i pracował w miejscowej Stacji Doświadczalnej Odmiany Roślin. Był człowiekiem życzliwym i niezwykle skromnym. Dopiero po przemianach ustrojowych został przypomniany i doceniony. W 1994 roku Sąd Wojewódzki w Płocku unieważnił wyrok z 1947 roku. W 2016 roku otrzymał awans na stopień podporucznika Wojska Polskiego w stanie spoczynku oraz uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. O jego życiu i działalności ukazały się publikacje na łamach prasy. Wspierali go żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej Wojska Polskiego w Stargardzie.

W uroczystościach żałobnych wzięły udział poczty sztandarowe: wojska, straży pożarnej, szkół oraz mieszkańcy powiatu łobeskiego. Mszy świętej żałobnej przewodniczył i homilię wygłosił ks. proboszcz Marian Kaptur. Zmarłego ppor. Witora Sumińskiego żegnali m.in. wicewojewoda Marek Subocz, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej poseł Michał Jach, burmistrz Reska Arkadiusz Czerwiński, redaktor Kazimierz Rynkiewicz. W trakcie uroczystości zostały odczytane listy kondolencyjne od prezydenta Andrzej Dudy i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Śp. Wiktor Sumiński spoczął na cmentarzu komunalnym w Resku.

Tekst i fot. (cz.b.)

Hołd bohaterowi walki o niepodległość

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy