Środa, 04 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Przy nabrzeżu Norweskim szczecińskiego portu powstanie cementownia

Data publikacji: 03 grudnia 2024 r. 16:36
Ostatnia aktualizacja: 03 grudnia 2024 r. 23:47
Przy nabrzeżu Norweskim szczecińskiego portu powstanie cementownia
Przedwstępną umowę dzierżawy podpisali prezesi ZMPSiŚ oraz spółek tworzący konsorcjum Tridente. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Przy nowo wybudowanym nabrzeżu Norweskim w szczecińskim porcie powstanie uniwersalny terminal przeładunkowy. Ma tam również zostać zbudowana nowoczesna cementownia. We wtorek (3 grudnia) w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisano przedwstępną umowę z dzierżawcą.

Trójmiejskie konsorcjum Tridente – czyli spółki Speed i Tridente z Gdyni oraz Polski Cement z Gdańska – zainwestuje w budowę uniwersalnego terminalu przeładunkowego oraz zaplecza produkcyjnego. Powstanie tu nowoczesna cementownia, która będzie działać w oparciu na wydajnej i nieuciążliwej technologii produkcji. Na miejsce swojej inwestycji kontrahent wybrał obszary szczecińskiego portu na Ostrowie Grabowskim, przy nowym nabrzeżu Norweskim.

– Dzisiaj w życiu gospodarczym naszego przedsiębiorstwa, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, jest ważny moment, ponieważ podpisujemy umowę, na razie przedwstępną, dotyczącą 30-letniej dzierżawy ok. 10 hektarów gruntu na Ostrowie Grabowskim w sąsiedztwie nowo wybudowanego nabrzeża Norweskiego – powiedział Jarosław Siergiej, prezes ZMPSiŚ. 

Przypomniał, że port jest w intensywnym okresie inwestycyjnym.

– Naszą główną inwestycją w porcie w Szczecinie jest dostosowanie basenów portowych, torów podejściowych, obrotnic oraz nabrzeży do nowej głębokości technicznej 12,5 m, która umożliwi obsługę statków klasy panamax, statków o zanurzeniu 11 m i nośności ok. 45 tysięcy ton – zaznaczył. – Wobec tego tworzymy nową jakość i razem z tą nową jakością również tworzymy infrastrukturę do tego, ażeby w naszym porcie, na naszym terenie pojawiali się nowi operatorzy, którzy będą zarówno gwarantowali odpowiedni wolumen przeładunkowy, jak i technologię, która będzie przyjazna środowisku oraz otoczeniu.

Jak dodał prezes Siergiej, w zachodniej części Ostrowa Grabowskiego, czyli terenu rozwojowego portu o areale ponad 100 ha, znajdą się inwestycje konsorcjum Tridente oraz firmy Windar, która będzie produkowała elementy morskich farm wiatrowych, a na północy przewidziany jest obszar pod bazę magazynowo-składową dla produktów naftowych. 

Prezes ZMPSiŚ wyjaśnił, że umowa przedwstępna będzie jeszcze podlegała zatwierdzeniu przez ministra odpowiedzialnego za sprawy związane z gospodarką morską, gdyż tego wymaga ustawa.

– Nasza firma działa od 27 lat, a z portami związaliśmy się w roku 2009 i realizujemy naszą strategię ciągłego rozwoju w portach – poinformował Paweł Zastawny, prezes firmy Speed. – Bardzo doceniamy port Szczecin, który chyba jako jedyny w tej chwili tak intensywnie rozwija nowe możliwości przeładunkowe. Właściwie w portach od czasu transformacji ustrojowej nie działo się nic, oprócz dwóch dużych inwestycji, a mianowicie portu głębokowodnego kontenerowego w Gdańsku i portu gazowego w Świnoujściu. Cała reszta to była infrastruktura wybudowana przed wojną, po wojnie, ale w czasach przed tą transformacją ustrojową. W Gdyni port jest terenem właściwie zamkniętym, zabudowanym dookoła miastem i tam miejsc rozwojowych nie ma żadnych, w Gdańsku te inwestycje rozwojowe nie funkcjonują, dlatego też Szczecin okazał się liderem w tworzeniu nowych stanowisk do przeładunku statków. Dlatego tu jesteśmy i chcemy się tutaj rozwijać.

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 4.12.2024 r.

Elżbieta KUBOWSKA

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

No to pączki
2024-12-03 23:46:17
w Szczecinie wszystkie będą z pudrem. Na zdrowie astmatyki !
PRAWDA
2024-12-03 22:18:29
SZCZECINIE NIE DENERWUJ SIE ONI NIE MAJA GROSZA NA TE ZACHCIEWAJKI!!!! TAKA INWESTYCA WYMAGA BARDZO DOKLADNEJ DOKUMENTACJI A MY NIE MAMY TAKIEGO BIURA KTORE BY MIALO TAKIE UPRAWNIENIA DO PROJEKOWANIA TEGO TYPU INWESTYCJII JUZ O GOTOWCE NA TO NIE WSPOMNE. KTORY BANK DA NA TO GDZIE NA SWIECIE CEMENT DOSTANIESZ ZA BEZCEN.!!! A ZRESZTA PO CO ON NAM ??? TAK ZE SPIJ SPOKOJNIE WIDOKI ZOSTANA Z NAMI.
123
2024-12-03 21:10:41
Matko i córko malkontenci zaraz będą bredzic ze im srodowisko zanieczyszczaja albo że korki bedą ! itd. a nie ze budują magazyny jak by to bylo centrum logistyczne ,nie dogodzisz.
obserwator
2024-12-03 20:25:33
Ja już myśłałem,że nowa chlodnia powstanie aby stawić konkurencje Gryfowi i Szczecinsliej które obecnie stanowią już zabytki muzealne . Zagospodarowanie Łasztowni i oddanie jej miastu Szczecin na pewno skończy sie na tym ,że tereny Gryfa wraz z chlodnią i BFC zostaną przekazane deweloperom na budownictwo miejskie z obiektami kultury jak opera w Sydnejy na cyplu Bulgarskiego a Szczecinska chlodnia to zabytek klasy O pod ochroną UNESCO pewnie niebawem zostanie.
Klufin
2024-12-03 18:54:07
Wraca cement że Szczecina
Zadowolony
2024-12-03 17:31:30
Cieszę się że w porcie powstają nowe inwestycje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA