Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Prezes Grupy Azoty Polyolefins: "Gospodarka oparta o prostą pracę wyczerpuje się"

Data publikacji: 2021-06-19 12:54
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-20 13:46
Prezes Grupy Azoty Polyolefins: "Gospodarka oparta o prostą pracę wyczerpuje się"
Prof. Jacek Wróbel (z lewej) oraz dr. Andrzej Niewiński zapewniali, że współpraca między instytucjami, którymi kierują, układa się dobrze. Fot. Ryszard Pakieser  

Prof. Jacek Wróbel, rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, oraz dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins, podpisali porozumienie o współpracy przy przeszkoleniu pracowników spółki w zakresie usług naukowo-badawczych. Na szczecińskiej uczelni kadra Departamentu Produkcji oraz Departamentu Handlu będzie mieć zajęcia praktyczne oraz wykłady. 

- Formuła gospodarki, która rozwija się w oparciu o prostą pracę, ulega wyczerpaniu - mówił prezes Niewiński. - Z jednej strony nieubłagane procesy demograficzne powodują, że dostępność siły roboczej maleje. Z drugiej strony aspiracje ekonomiczne naszego społeczeństwa mają tendencję rosnącą. Nasza inwestycja - oparta o dwie nowoczesne licencje firm amerykańskich - pozwala nam inwestować w branże, gdzie nośnikiem wartości jest wiedza.

Prezes stwierdził, że GA realizując swój projekt, stworzy 400 wysokowydajnych miejsc pracy, które będą generować ogromną wartość dodaną ekonomiczną nie tylko dla regionu, ale i dla całej Polski. Jego zdaniem współpraca z ośrodkiem naukowym ma dać szansę Azotom uzyskania przewagi nad konkurencją. 

- Nie chcemy być instalacją, która produkuje prosty polipropylen - dodawał. - Chcemy produkować polipropylen szyty na miarę potrzeb naszych klientów.   

Prof. Wróbel opowiadał, że wszystkim jednostkom naukowym powinno zależeć na tym, żeby ich badania przekładały się na praktyczne zastosowanie. A w województwie zachodniopomorskim kluczowy jest przemysł chemiczny. 

- Naszym potencjałem naukowo - dydaktycznym możemy zaoferować wielką pomoc przemysłowi chemicznemu, ale i przemysłowi farmaceutycznemu - zapewniał rektor. - ZUT jest postrzegany jako najbardziej innowacyjna uczelnia w Polsce. To o czymś świadczy. Ta ocena wynika z ilości uzyskiwanych patentów i środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej. 

Podczas kursu kadra pracownicza Azotów otrzyma przede wszystkim dostęp do specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, jakie posiadają naukowcy ZUT. Kurs będzie dotyczył głównie wytwarzania i przetwórstwa polimerów. Potrwa do końca lipca. 

ZUT i GA Polyolefins współpracują od roku 2018. Teraz obie instytucje wkroczyły w kolejny etap kooperacji. ©℗

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A to
2021-06-19 22:10:36
Gospodarka oparta o prostą pracę się kończy i dlatego tak dużo zarabiają stolarze i spawacze.
Pomyłka
2021-06-19 14:19:33
Prezesem Grupy Azoty jest Tomasz Hinc. Pan Niewiński jest jest prezesem GA Polyolefins.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ