Sobota 04 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Przed naukowcami z ZUT spore wyzwanie. Elektrownia domowej roboty

Data publikacji: 2021-06-13 08:19
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-13 08:19
Przed naukowcami z ZUT spore wyzwanie. Elektrownia domowej roboty
Młodzi naukowcy ZUT - oraz ich opiekun - nazywają siebie "pasjonatami nowych technologii".   

Młodzi naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zamierzają zbudować... elektrownię wiatrową. Takie zadanie czeka ich w konkursie "Wielkie wyzwanie: energia", do którego udało im się zakwalifikować i w którym można wygrać milion złotych. Konkurs zorganizowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Cel inicjatywy sformułowano następująco: "Wyzwaniem jest opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób. Dzięki postawieniu takiego wyzwania, NCBR dąży do ograniczenia smogu i redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Opracowane w wyzwaniu rozwiązanie da możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a przede wszystkim przyczyni się do oszczędności w gospodarstwach domowych".

ZUT w tej naukowej przygodzie reprezentować będzie zespół z Wydziału Elektrycznego w składzie: Krzysztof Baradziej, Kamil Cierzniewski, Michał Cichowicz, Jakub Ciuruś, Adam Kamiński, Szymon Pacholski, Rafał Pstrokoński, Mikołaj Wiszniewski, Paweł Prajzedanc oraz prof. Marcin Wardach. 

 - Jesteśmy pasjonatami nowych technologii. Dotychczas udało nam się zrealizować koncept pod nazwą „Hulajnoga elektryczna”, w którym zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy autorski silnik elektryczny, a także opracowaliśmy i zbudowaliśmy układ zasilania oraz sterowania tego silnika. Obecnie pracujemy nad motocyklem elektrycznym – mówi prof. Marcin Wardach. - Biorąc pod uwagę nasze doświadczenia projektowe, postanowiliśmy, że kompaktową elektrownię wiatrową wykonamy w głównej mierze samodzielnie. 

Młodzi naukowcy do realizacji swojego pomysłu wykorzystali zbudowany przez siebie generator, układ sterowania, układ magazynowania energii oraz cały układ mechaniczny. Kompaktowa elektrownia drużyny „SZCZECIN SQUAD” będzie wyposażona w układ do magazynowania energii elektrycznej w postaci akumulatorów, który będzie zarządzany energoelektronicznym układem sterowania oraz dystrybucji energii elektrycznej.

 - Turbina, czyli część mechaniczna jest w trakcie opracowywania. Planujemy wykonać ją z lekkich tworzyw sztucznych. Bazując na pierwszych obliczeniach i szacunkach jesteśmy przekonani, że nasze urządzenie będzie w stanie generować energię elektryczną i to już przy niewielkich prędkościach wiatru – tłumaczy prof. Wardach.

(as)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ach znowu
2021-06-15 21:48:46
"turbinka Kowalskiego". Szanowni "młodzi"; "nowa technologia" w demokracji liberalnej (dawniej kapitalizm) to jest tylko BIZNES!..."..magazynowania energii elektrycznej w postaci akumulatorów" to właśnie BIZNES i wojna o "metale ziem ...!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA