Sobota, 10 czerwca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Prelekcja w Starej Rzeźni. Pierścień Hallera i Krzyż Pro Mari Nostro

Data publikacji: 27 marca 2023 r. 07:01
Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2023 r. 07:01
Prelekcja w Starej Rzeźni. Pierścień Hallera i Krzyż Pro Mari Nostro
Krzyż Pro Mari Nostro ustanowiono już w 1937 roku. Fot. Elżbieta KUBOWSKA  

Pierścień Hallera i Krzyż Pro Mari Nostro to najwyższe honorowe odznaczenia Ligi Morskiej i Rzecznej. Ludmiła Kopycińska opowie o nich w poniedziałek (27 marca) w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia na szczecińskiej Łasztowni. Początek spotkania o godz. 18. Będzie ono dostępne również w trybie online.

– Liga Morska i Rrzeczna przyznaje swoje odznaczenia osobom i instytucjom, które swoją działalnością służą polskiemu morzu, według przesłania Staszica: Trzymajmy się się morza, oraz zgodnie z dewizą generała Hallera: Narodowi potrzebne jest morze, jak człowiekowi płuca – mówi prelegentka. – Piękne są Pierścień Hallera i Krzyż Pro Mari Nostro. Tymi zaszczytnymi odznaczeniami uhonorowano wiele osób i instytucji Pomorza Zachodniego, o których opowiem podczas spotkania. Serdecznie zapraszam.

Dodajmy, że Pierścień Hallera jest on przyznawany od 1993 roku. Pierwszym laureatem był abp Tadeusz Gocłowski. Krzyż Pro Mari Nostro ustanowiono już w 1937 roku, ale dopiero po roku 1981 nastąpiła możliwość jego wręczania.

To już 27. prelekcja Ludmiły Kopycińskiej z cyklu „Historia polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego”. Prelegentka jest przewodnikiem miejskim PTTK, pasjonatką historii Szczecina oraz polskiej gospodarki morskiej i szkolnictwa morskiego. Przez 35 lat pracowała w szczecińskim porcie. To bardzo ważny okres w jej życiu, dlatego od dawna mówi: „port jest mój i nikt mi go nie odbierze”. ©℗

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA