poniedziałek, 18 stycznia 2021r.

Pracodawcy komentują: Wskaźnik PMI wzrasta, powoli wraca optymizm

Data publikacji: 2020-07-09 10:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-03 10:24
Pracodawcy komentują: Wskaźnik PMI wzrasta, powoli wraca optymizm
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Czerwcowy wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego wyniósł 47,2 pkt. wobec 40,6 pkt. w maju.

Kamil Zieliński, 7HR, ekspert ZPPZ ds. zatrudnienia:

- Mimo iż wciąż znajdujemy się pod progiem 50 pkt. i widoczna jest przewaga pesymistycznych nastrojów, to poprawa wskaźnika o 6,6 pkt. w ciągu miesiąca jest znacząca. Znoszenie kolejnych obostrzeń, wdrażanie pakietów pomocowych czy powroty fabryk do pracy pozwalają mieć nadzieję na odbudowę popytu w sektorze przemysłowym. Choć do powrotu do stanu sprzed pandemii jeszcze daleka droga, w ocenach przyszłej produkcji silnie przebija optymizm.

Monika Olszewska, MRM Consulting, członkini ZPPZ:

- W obecnej sytuacji mamy do czynienia z zahamowaniem spadków lub też lekką poprawą wskaźników składowych wpisujących się w negatywny trend, który obserwowaliśmy na przełomie roku. Decydujące znaczenie ma niski popyt na polskie produkty (mowa tu również o popycie zagranicznym), który znacznie wpływa na ograniczenie zatrudnienia oraz niski poziom produkcji. Sytuacji przedsiębiorstw wciąż zagraża deflacja dóbr przemysłowych przy jednoczesnym wzroście kosztów produkcji. Wpływa to negatywnie zwłaszcza na sektory o niskich marżach i utrudnia wyjście na prostą.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ