poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Pracodawcy komentują: Wzrost bezrobocia nie zmniejszy zapotrzebowania na pracowników z zagranicy

Pracodawcy komentują: Wzrost bezrobocia nie zmniejszy zapotrzebowania na pracowników z zagranicy

Pracodawcy komentują: Wzrost bezrobocia nie zmniejszy zapotrzebowania na pracowników z zagranicy
Data publikacji: 2020-06-11 09:20
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-03 10:24
Wywietleń: 1211 458768

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy będzie rosło mimo kryzysu. To nie tylko efekt zbliżającego się sezonu w rolnictwie i ogrodnictwie. To również skutek kolejnych etapów odmrażania gospodarki.

Grzegorz Kotwicki, Ochrona Osób i Mienia w Łobzie, wiceprezes Zarządu Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego: 

- Mimo kryzysu, który dotknął większość branż zmniejszając zapotrzebowanie na pracowników cudzoziemskich są również przedsiębiorstwa, które zwiększają zatrudnienie. Przykładem mogą być firmy kurierskie cały czas poszukujące nowych pracowników (w tym pracowników z zagranicy), w związku ze zmianą dotychczasowych zwyczajów zakupowych Polaków. Wzrost obywateli z Ukrainy, którzy przyjechali do pracy w Polsce w kwietniu i w maju nie powinien zaskakiwać. Od dłuższego czasu rolnicy skarżyli się na brak pracowników do pracy sezonowej, np. przy zbiorze truskawek.

Kamil Zieliński, 7hr, ekspert ZPPZ ds. zatrudnienia: 

- Rosnące bezrobocie niekoniecznie musi oznaczać zmniejszenie zapotrzebowania na pracowników cudzoziemskich. Ograniczenie ruchu na granicach ze względów bezpieczeństwa spowodowało, że osoby które miały złożone obietnice zatrudnienia, nie mogły wjechać do Polski. Dobrym rozwiązaniem wdrożonym w ramach tarcz było przedłużenie ważności pozwoleń na pracę oraz oświadczeń o powierzeniu wykonywania prac cudzoziemcom na okres stanu zagrożenia epidemiologicznego. Pozwoliło to na zabezpieczenie ciągłości wykonywania zadań (szczególnie w tych firmach, w których znaczną część załogi stanowili pracownicy z państw nienależących do UE).

Komentarze

do @ faza (brakująca)
PO_wiedz to Niemcom; "Koszt pracy pracownika "zagranicznego" powinien być na takim samym poziomie jak Niemca. Przed kilku dniami nawalełe(a)ś na PiS-dzielców iż blokują granicę dla "pracowników zagranicznych" z Polski.
2020-06-13 09:53:04
faza
Koszt pracy pracownika "zagranicznego" powinien być na takim samym poziomie jak Polaka. Tutaj może wykazać się PIP, Straż Graniczna...
2020-06-11 12:03:50

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie