niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Pracodawcy komentują: Ponad 3-krotnie wzrósł odsetek osób pracujących zdalnie

Pracodawcy komentują: Ponad 3-krotnie wzrósł odsetek osób pracujących zdalnie

Pracodawcy komentują: Ponad 3-krotnie wzrósł odsetek osób pracujących zdalnie
Data publikacji: 2020-06-05 23:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-05 23:21
Wywietleń: 1247 458055

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Nowy raport GUS pokazuje jak epidemia koronawirusa zmieniła sposób w jaki pracują Polacy. Coraz więcej pracowników wykonuje pracę zdalną i nie wszyscy planują wrócić do regularnych godzin pracy w biurze. Liczba osób wykonujących pracę z domu tylko w pierwszym kwartale 2020 roku wzrosła trzykrotnie.

Tomasz Bieńkowski, właściciel IQ Consulting, członek ZPPZ:

- Udział osób, które wykonywały swoją pracę w domu w czasie pandemii na przełomie trzech miesięcy (w ogólnej liczbie pracujących), wyniósł 14,2%. Z kolei w poprzednim kwartale odsetek wynosił 4,3 %, a przed rokiem 4,8 %. Pandemia COVID-19 spowodowała, że wielu pracodawców, nawet jeszcze przed oficjalnymi zaleceniami rządu, skierowała pracowników do pracy w domach. Potwierdzają to wyniki badania GUS: 71,8 % osób jako bezpośredni powód pracy w domu wskazało sytuację związaną z koronawirusem.

mec. Bożena Licht, Kancelaria Radców Prawnych Licht & Przeworska, ekspertka ZPPZ ds. prawa gospodarczego:

- Zjawisko pracy zdalnej zostało wprowadzone przepisami ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. We wskazanej ustawie pojawiło się po raz pierwszy pojęcie pracy zdalnej. W dobie pandemii wielu pracodawców chętnie skorzystało z możliwości wprowadzonej powyższą ustawą. Nie bez znaczenia dla wzrostu liczby osób pracujących zdalnie było także zamknięcie przedszkoli i szkół. Także w sektorze usług prawniczych taka forma pracy była w ostatnim okresie bardzo powszechna. Dane za I kwartał tego roku mogą wskazywać na tendencję dalszego wzrostu liczby osób pracujących poza stałym miejscem pracy. Mimo tego, że proces odmrażania gospodarki będzie skutkował powrotem sporej części pracowników do biur to jednym ze skutków pandemii koronawirusa będzie znaczne upowszechnienie pracy zdalnej na polskim rynku pracy. Już teraz wiele jest głosów wskazujących, że niektórzy pracodawcy będą chcieli wprowadzić taki model pracy na stałe, ponieważ znacząco zmniejszy to koszty ich działalności. Koncentrując się na bezspornych zaletach tej formy pracy nie możemy jednak zapominać o tym, że ważną częścią życia każdego człowieka są relacje interpersonalne, zaś w pracy często dużą rolę odgrywa praca zespołowa, która jest znacznie utrudniona w czasie home office.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie