Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Opublikowane dane z badania PMI wskazują na drastyczny spadek wskaźnika we Francji, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Rosji czy Japonii. Choć przeprowadzone badania nie objęły Polski, możemy prognozować, że sytuacja w naszym kraju jest porównywalna.
Kamil Zieliński, 7HR, ekspert ZPPZ ds. zatrudnienia:
- Lutowe poziomy PMI sektora usług w Europie, które przekraczały 52 pkt, należą niestety do przeszłości. W Niemczech wskaźnik spadł do 31,7 pkt, we Francji wynosi 27,4 pkt, w Hiszpanii 23 pkt, a we Włoszech 17,4 pkt. Odrobinę lepiej sytuacja wygląda w Japonii (33,8 pkt) oraz Australii (38,5 pkt). Skutkiem ograniczeń w świadczeniu usług będzie recesja utrzymująca obniżony popyt na te usługi. W Polsce możemy spodziewać się PMI na poziomie około 30 pkt, struktura naszych usług jest zbliżona do niemieckiej, jednak ich zamknięcie dotknęło nas wcześniej.
Sebastian Goschorski, RSM Poland, ekspert ZPPZ ds. księgowości, podatków i finansów:
- Dla branży usługowej sytuacja spowodowana pandemią koronawirusa jest dramatycznym doświadczeniem. Wiele usług niepublicznych jest mało odpornych na zmiany, jakie zachodzą w koniunkturze. Niewielką nadzieję mogą przynieść najnowsze dane napływające z Chin. Tamtejsza gospodarka nie wróciła jeszcze całkiem do poprzedniej formy, jednak wskaźnik PMI w sektorze usług wzrósł z poziomu 26,5 pkt do 43 pkt. W stosunku do lutego pogorszenie więc jest minimalne, ale stopniowe znoszenie restrykcji pozwala na oddech.