Środa 04 sierpnia 2021r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Inflacja w przemyśle rośnie

Data publikacji: 2021-04-08 19:23
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-08 22:07
Pracodawcy komentują: Inflacja w przemyśle rośnie
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Jak podaje IHS Markit w marcu PMI polskiego przemysłu wyniósł 54,3 pkt. To znaczny wzrost w porównaniu z wynikiem w lutym (53,4 pkt.)

Kamil Zieliński, 7HR, ekspert ZPPZ ds. zatrudnienia: Wskaźnik PMI przewyższył neutralny próg 50 pkt. i wciąż rośnie, co stanowi powód do zadowolenia. Jednak po rekordowym PMI 66,6 pkt. w Niemczech można było prognozować większe korzyści dla naszego przetwórstwa. Być może w kwietniu zaobserwujemy znaczny wzrost, który jest już notowany zarówno w Niemczech, jak i we Francji. Duży problem stanowią natomiast ograniczenia podażowe. Zdarza się, że materiały i surowce nie trafiają do firm na czas, a trzecia fala pandemii i związane z nią problemy zdrowotne czy opieka nad dziećmi wpływają w znacznym stopniu na pracowników.

Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw: Obserwowane ograniczenia podażowe przy rosnącym popycie skutkują wzrostem cen zarówno materiałów czy transportu, jak i gotowych produktów. Okresy wzmożonego popytu są często związane z podnoszeniem marż, czego celem jest zapewnienie płynności finansowej na wypadek dalszych wzrostów kosztów pracy, cen surowców czy też obostrzeń i negatywnych scenariuszy związanych z pandemią. Te czynniki znacznie obniżają optymizm wśród menedżerów logistyki. Obecna sytuacja prawdopodobnie utrzyma się jeszcze do momentu, gdy programy szczepień i inne działania poszczególnych krajów nie wpłyną na ograniczenie rozwoju pandemii wirusa COVID-19, a tym samym nastąpi ustabilizowanie organizacji łańcuchów dostaw.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ekonomia i %-ty...
2021-04-08 21:54:49
Same soba nie steruja - tylko tym Steruja Ci co Steruja Swiatem i zarabiaja na tym Duze Pieniedze !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ