Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Niepewność skłania Polaków do oszczędzania

Data publikacji: 2021-04-15 22:33
Ostatnia aktualizacja: 2021-04-15 22:33
Pracodawcy komentują: Niepewność skłania Polaków do oszczędzania
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Dane GUS wskazują poprawę nastrojów konsumentów w marcu. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł do -23 pkt, a więc o 2,2 pkt. proc.

Aleksandra Turbaczewska (na zdj. z lewej), KordianT, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy: Mniej więcej od czterech miesięcy gospodarstwa domowe oceniają bieżącą sytuację na zbliżonym do siebie poziomie. Wpływ mają zapewne z jednej strony zagrożenie spowodowane trzecią falą pandemii koronawirusa, z drugiej zaś nadzieje związane z unormowaniem gospodarki. Indywidualna sytuacja finansowa gospodarstw domowych utrzymuje się na stabilnym poziomie (-13,4), jednak nie na tyle, aby nie wstrzymać się od większych zakupów. Niepewność, jaka pojawia się mimo korzystnej sytuacji finansowej, mobilizuje do oszczędzania.

Ksenia Malinowska, World People, członkini ZPPZ: Dane wskazują, że Polacy lepiej oceniają sytuację swojego gospodarstwa domowego niż sytuację makroekonomiczną w kraju. Mimo tego, dla niemal 2/3 ankietowanych bieżącego wskaźnika ufności konsumenckiej pandemia koronawirusa stanowi duże lub przeciętne zagrożenie. Choć według respondentów BWUK powoli spada ryzyko bezrobocia (-43,9 w porównaniu do ok. -50 w poprzednich miesiącach), to utrata pracy czy zamknięcie działalności jest prawdopodobne dla 27% pracujących.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ