Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: W marcu br. dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniosła 18,9% r/r i 7,9% m/m. Natomiast po korekcie o czynniki sezonowe 15,7% r/r i 2,3% m/m.
Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ: Tak optymistyczne wyniki są skutkiem spadków w przemyśle obserwowanych w marcu 2020 r. W porównaniu z ubiegłym rokiem obecna sytuacja wypada korzystnie. W kwietniu również możemy oczekiwać zadowalających wyników. W marcu 2021 r. obserwowaliśmy stabilny wzrost popytu w przetwórstwie (20,9% r/r i 20,7% m/m). Mimo wzrostów obserwowanych w większości działów przemysłu, spadki zanotowali producenci dóbr o wysokim priorytecie we wczesnej fazie pandemii koronawirusa (wyroby farmaceutyczne -16,9%).
Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw: Największe wzrosty roczne zanotowała w marcu produkcja urządzeń elektrycznych (57,5%), komputerów i wyrobów elektronicznych (54,9%) oraz pojazdów samochodowych (51,1%). Wysokie wskaźniki obserwujemy także w produkcji mebli (35,1%) oraz maszyn i urządzeń (16,3%). Zarówno obecnie, jak i przed rokiem niektóre branże zmagają się z ograniczeniami podażowymi będącymi wynikiem niższej dostępności półproduktów czy surowców, inne zaś notują popyt, który przewyższa podaż. Jedna i druga sytuacja mogą wpływać na ograniczenie potencjału naszego przetwórstwa. Ponadto taki stan wpływa również bezpośrednio na tempo realizacji inwestycji zarówno tych prywatnych, jak i finansowanych ze środków publicznych.