Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Pracodawcy komentują. Podwyżki i awanse dla pracowników

Data publikacji: 24 stycznia 2019 r. 16:04
Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia 2019 r. 16:04
Pracodawcy komentują. Podwyżki i awanse dla pracowników
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Proces rekrutacji nowych pracowników jest długi i kosztowny, jednocześnie nie daje pewności na znalezienie pracownika o poszukiwanych kwalifikacjach.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy:

- W ubiegłym roku zanotowano rekordowy wzrost wynagrodzeń – płace wzrosły o 7,7% r/r. Przeciętna płaca miesięczna w sektorze przedsiębiorstw wyniosła w listopadzie 4 966,61 zł. Choć wzrost płac nie jest równy w całej gospodarce, to wiele osób odczuwa realną podwyżkę płac. Informacje o zarobkach poszczególnych grup zawodowych są coraz częściej publikowane w mediach, co daje możliwość porównywania warunków płacowych i może powodować wzrost oczekiwań pracowników odnośnie podwyżki płac.

Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw:

- Jak wynika z realizowanego przez Randstad Monitora Rynku Pracy, najbardziej mobilną zawodowo grupą są młodzi pracownicy. Przyczyną mogą być niewysokie wynagrodzenia dla osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy, a także zderzenie oczekiwań z rzeczywistością pracowniczą. Trudności w znalezieniu wykwalifikowanych specjalistów wpływają na czas i koszt procesu rekrutacji, stąd też rosnąca skłonność pracodawców do podwyżek oraz awansów wewnętrznych. Takie rozwiązanie jest dla firmy bardziej korzystne niż ryzyko utraty pracownika i niepewność wiążąca się ze znalezieniem kolejnej, wykwalifikowanej osoby. Jest to oczywiście jeden z elementów związania pracownika z firmą, należy również pamiętać, iż obok kwestii finansowych równie istotna, zwłaszcza dla młodych pracowników, jest atmosfera w pracy oraz możliwości rozwoju.

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA