Wtorek 28 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Płace rosną, zwolnił wzrost zatrudnienia

Data publikacji: 2019-03-21 12:52
Ostatnia aktualizacja: 2019-05-14 11:51
Pracodawcy komentują: Płace rosną, zwolnił wzrost zatrudnienia
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: W lutym br. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 6378 tys. i tym samym wzrosło o 0,2 pkt proc. w stosunku do stycznia. W ujęciu rocznym było wyższe o 2,9 proc.

Anna Sudolska, kierownik Oddziału i członek Zarządu Idea HR Group, członkini ZPPZ:

- Od wielu miesięcy obserwujemy dynamiczny wzrost płac, będących głównym czynnikiem konkurowania o pracowników. Przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw wzrosła w skali roku o 7,6 proc. i wyniosła 4 494,42 zł. Wzrost płac jest więc wyższy niż w poprzednich latach. Należy jednak zaznaczyć, że dane GUS obejmują przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 9 osób. W przypadku mikroprzedsiębiorstw wzrost płac nie jest niestety aż tak dynamiczny.

Wojciech Jurek, Personel Partner, członek ZPPZ:

- Wzrost liczby osób zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw ogranicza zbyt mała dostępność osób o odpowiednich kwalifikacjach. Jest to spowodowane wciąż odczuwalnymi problemami z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. Dynamika wzrostu zatrudnienia jest znacznie niższa niż w latach ubiegłych (w lutym 2017 r. zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 4,6 proc., w 2018 r. o 3,7 proc.) Tegoroczny niższy wzrost może być wynikiem m.in. częściowej automatyzacji procesów produkcji.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA