Środa, 04 października 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Pesymizm w przemyśle

Data publikacji: 10 marca 2019 r. 20:01
Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2019 r. 11:51
Pracodawcy komentują: Pesymizm w przemyśle
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Według raportu IHS lutowy wskaźnik PMI polskiego przetwórstwa przemysłowego wyniósł 47,6 pkt. w porównaniu ze styczniowym 48,2 pkt.

Roman Siedlikowski, Global Erisson Consulting, członek ZPPZ:

- Wśród menedżerów, którzy brali udział w badaniu IHS, możemy zauważyć pogłębiający się pesymizm w stosunku do najbliższej przyszłości gospodarki. To już czwarty miesiąc, podczas którego wskaźnik PMI jest niższy niż 50 pkt. Wartość 47,6 pkt. to dokładnie tyle, co w grudniu ubiegłego roku i tym samym najsłabszy wynik w ciągu ostatnich 70 miesięcy. Na zaistniałą sytuację wpływają spadki zamówień oraz zleceń eksportowych, zwłaszcza ze strony Niemiec. Sygnały wskazujące na poprawę tamtejszej gospodarki nie przekładają się jednak na zapotrzebowanie na polskie produkty.

Sebastian Goschorski, RSM Poland, ekspert ZPPZ ds. księgowości, podatków i finansów:

- Zmniejszony popyt wpływa na niższy poziom produkcji, zmniejszenie zaległości produkcyjnych oraz zwiększenie zapasów. Skutkiem takiej sytuacji jest zmniejszone zapotrzebowanie na surowce i materiały, a także na pracę (to już czwarty miesiąc, kiedy obniża się liczba osób zatrudnionych). Mimo wyższego kursu EUR/PLN w lutym spada także presja na koszty zakupów.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do poprzednika.
2019-03-11 17:50:59
Czytanie ze zrozumieniem jest dla niektórych zbyt trudne. Od kiedy to PIS rządzi w Niemczech?
Pesymizm w przemyśle
2019-03-11 14:32:14
Podziękujcie dobrej zmianie nieudolnych przygłupów z PISu, będzie jeszcze gorzej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA