Sobota, 23 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Firmy ograniczają inwestycje

Data publikacji: 02 marca 2019 r. 08:02
Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2019 r. 11:51
Pracodawcy komentują: Firmy ograniczają inwestycje
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Mimo wzrostu bezrobocia pracodawcy wciąż mają kłopoty ze znalezieniem pracowników.

Anna Kornacka, prezeska ZPPZ:

- Na przełomie roku wzrost bezrobocia wyniósł 0,3 pkt. proc., natomiast stopa bezrobocia osiągnęła 6,1 proc. Sytuacja ta jest widoczna we wszystkich województwach, największą zmianę zanotowano w warmińsko-mazurskim (o 0,5 pkt. proc.) oraz zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim i świętokrzyskim (o 0,4 pkt. proc.). Mniejszy popyt na pracę jest bardziej odczuwalny na rynkach, które od lat zmagają się z problemami strukturalnymi i niedostatecznym wykorzystaniem zasobów pracy.

Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy:

- Rosnące bezrobocie nie oznacza dla pracodawców sytuacji, w której skończą się problemy z zatrudnianiem i pozyskaniem nowych pracowników. Zeszłoroczne podwyżki wynagrodzeń znacznie zwiększyły oczekiwania pracowników. Dodatkowo wciąż zauważalne jest niedopasowanie kwalifikacji do potrzeb pracodawców. Efektem takiej sytuacji może być wstrzymanie bądź ograniczenie przez przedsiębiorstwa planów inwestycyjnych w obawie przed ryzykiem związanym z trudnościami w znalezieniu wykwalifikowanych specjalistów i tym samym wzrostem kosztów związanych z prowadzeniem działalności (przekwalifikowania lub wzrostu wynagrodzeń).

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pracownik
2019-03-02 08:44:51
Dla polskich pracodawców najlepiej by było aby wszyscy pracowali jako wolontariusze no i oczywiście po 12-14 godzin dziennie no i we wszystkie soboty i niedziele chociaż zapewne po pewnym czasie zaczęliby narzekać na wysokie podatki drogi prąd czy gaz itp.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA