Wtorek, 05 grudnia 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Nadwyżka importu nad eksportem wciąż się powiększa

Data publikacji: 21 października 2021 r. 09:55
Ostatnia aktualizacja: 24 października 2021 r. 15:20
Pracodawcy komentują: Nadwyżka importu nad eksportem wciąż się powiększa
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Według danych Narodowego Banku Polskiego w rachunku bieżącym bilansu płatniczego w sierpniu odnotowano ujemne salda obrotów towarowych (6,5 mld zł), dochodów pierwotnych (9,8 mld złotych), a także dodatnie saldo usług (8,2 mld zł) i dochodów wtórnych (0,4 mld zł).

Sebastian Goschorski, Dyrektor Finansowy w firmie Adamus S.A, ekspert ZPPZ ds. księgowości, podatków i finansów: Dobiega końca okres dodatniego bilansu płatniczego. Sierpniowe saldo rachunku bieżącego było ujemne i wyniosło 7,7 mld zł, co stanowi najgorszy wynik zaobserwowany od czerwca 2015 r. To większy spadek niż prognozowali ekonomiści – ostatni rok przyniósł spadek salda do poziomu 4,9 mld zł. Na poprawę ogólnego wyniku wpływa dodatnie saldo usług, które pod koniec okresu wakacyjnego wyniosło powyżej 8,2 mld zł.

Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ: Obserwowany słaby wynik bilansu płatniczego jest wynikiem pogłębienia deficytu handlowego. W lipcu br. saldo wymiany handlowej wynosiło -3,4 mld zł, natomiast w sierpniu zanotowaliśmy jego spadek o 86%, do poziomu -6,4 mld zł. Importowano znacznie więcej paliw oraz surowców, co ma uzasadnienie w stale rosnących cenach tych produktów i jest jednocześnie działaniem mającym na celu uzupełnianie zapasów.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do Bacy
2021-10-24 15:06:57
- czytaj dzbanie;" Jednak najpierw, rok temu, prozachodnia Maia Sandu pokonała w wyborach prezydenckich prorosyjskiego Igora Dodona, zaś potem doprowadziła do przedterminowych wyborów parlamentarnych (lipiec br.), które wygrała zdecydowanie jej Partia Działania i Solidarności (PAS). W efekcie, tak scentralizowanego i jednomyślnego prozachodniego obozu władzy Mołdawia nie miała chyba nigdy." Ten prozachodni rząd "jeb..e" Rosjan, a ci w podzięce sprzedają gaz "za fricko". Takie to PO_jebane.
do Bacy ,
2021-10-22 17:03:13
który nie rozumie "guziczków Tuska". Piszesz dzbanuszku "..Dla zaprzyjaźnionej Serbii Gazprom wywindował ..." Putin nic nie wywindował to Serbia liczyła iż Biden podrzuci trochę skroplonego gazu gdy NATO szukało "partnerów". Poczytaj dzbanie ostatnie wydarzenia z dwóch let w Serbii. Następna na kolanach będzie Ukraina gdy "nitki" bądą w ruchu. Mają UPA-ńcy umową na tranzyt, ale jestem pewien iż wystąpią "problemy techniczne" i będzie na Ukrainie dupa zimna lub "rewes" z Polski (za darmo) .
Baca
2021-10-21 10:22:47
Gdzie są ci którzy mówili że tylko rosyjski gaz trzeba importowac bo jest najtańszy a za amerykański i katarski gaz przepłacamy bo rosyjski jest tańszy. Rosjanie wywołali na rynku presję cenową ceny gazu wzrosły nawet 10 krotnie. Dla zaprzyjaźnionej Serbii Gazprom wywindował cenę gazu z 250 USD na 705 USD i premier Serbii pyta się kto za to zapłaci? A Baca się pyta gdzie są ci którzy kazali brać gaz tylko z Rosji??? Umowy długoterminowe dostaw do Gazoportu w Świnoujściu zapewniają oddech
Ekonomia US
2021-10-21 10:18:57
Jeśli ceny ropy i gazu pną się w górę a PL robi zapasy bo dostawy gazu z Rosji są ograniczane to oczywiście że będzie nadwyżka importu. Gdybyśmy eksportowali gaz i ropę to mielibyśmy nadwyżkę w eksporcie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA