Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Jak podaje GUS ceny koszyka usług konsumpcyjnych i towarów wzrosły w maju o 2,3% r/r oraz o 0,2% m/m. Dynamika wzrostu inflacji wyhamowuje, nie ma podstaw, aby spodziewać się zmian stóp procentowych.
Sebastian Goschorski, RSM Poland, ekspert ZPPZ ds. księgowości, podatków i finansów:
- Za wysoką inflację odpowiedzialny jest przede wszystkim wzrost cen żywności (5% r/r). Wiosna nie była łaskawa dla producentów żywności – susze, upały, a także powodzie przyczyniły się do zmniejszenia podaży płodów rolnych, co z kolei spowodowało wzrost ich cen. Konsumenci, którzy poszukują tańszych odpowiedników, podbijają ceny dóbr niedotkniętych przez niekorzystne warunki pogodowe.
Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ:
- Wzrost cen dotyka konsumentów, jest bardziej odczuwalny w gospodarstwach uboższych. Na wysoką inflację w maju wpłynął również wzrost cen paliw (4,1% r/r). Spadki cen paliw na rynkach globalnych póki co nie znajdują odzwierciedlenia w aktualnych szacunkach. Zmniejszyły się również koszty nośników energii (-0,9% r/r). Stabilizację cen będziemy mogli prawdopodobnie zaobserwować dopiero na przełomie sierpnia i września.