Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Jak podaje GUS, w lutym inflacja wyniosła 2,4% r/r wobec 2,6% w styczniu. Dynamika cen w perspektywie miesięcznej to 0,5% - przyczyną jest wzrost cen żywności oraz paliw.
Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej: Wciąż obserwujemy wzrost cen usług zdrowotnych (7,7% r/r), edukacyjnych (5,5% r/r) oraz hotelarskich i gastronomicznych (4,9% r/r). Znacznie wzrosły także usługi turystyczne krajowe (6,2% r/r), które są dodatkowo utrudnione oraz obarczone ograniczeniami podażowymi (z wyłączeniem gastronomii). Po corocznej aktualizacji preferencji zakupowych Polaków i ich wpływu na inflację widoczny jest wzrost udziału żywności oraz używek, nośników energii i utrzymania mieszkania. Spadł udział rekreacji i kultury, odzieży i obuwia, restauracji, hoteli i edukacji. Widoczne tendencje ukazują rzeczywistość pandemiczną i mogą być obecne również w najbliższym roku.
Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ: Mimo, że dynamika cen usług osiąga wyższe wskaźniki od cen towarów, to w ubiegłym miesiącu wzrost cen zmniejszył tę różnicę (usługi 7% r/r względem towarów 1,1% r/r oraz 0,7% i 0,4% m/m). Znaczny wzrost cen dotyczy produktów zbożowych, gdzie obserwujemy tendencję wzrostową od kilku kwartałów. Do tego należy mieć na uwadze wzrosty kosztów takich jak energia czy podatek handlowy. Droższe jest również utrzymanie domu – mowa nie tylko o większości nośników energii (4,1% r/r, 4,2% m/m), ale również o czynszu (2,5% r/r) czy wywozie śmieci (36,9% r/r i 9%m/m). Ceny paliw powracają do stanu sprzed pandemii, w lutym zanotowano ok. 5% wzrosty cen względem stycznia.