Piątek 30 lipca 2021r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Wskaźnik PMI najwyższy od 32 miesięcy, przemysł przyspiesza

Data publikacji: 2021-03-11 22:16
Ostatnia aktualizacja: 2021-03-12 11:55
Pracodawcy komentują: Wskaźnik PMI najwyższy od 32 miesięcy, przemysł przyspiesza
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: W porównaniu do styczniowego 51,9 pkt. wskaźnik PMI w lutym wyniósł 53,4 pkt. To kolejno trzeci miesiąc wzrostu i najwyższy odczyt od 32 miesięcy.

Daniel Saar, Prezes Zarządu DB Port Szczecin: Na obserwowany wynik wpływa przede wszystkim wzrastający popyt na polskie dobra, pochodzący w dużej mierze od podmiotów zagranicznych (najwyższa dynamika od ponad 40 miesięcy). Przez wzgląd na trudności z oszacowaniem trwałości popytu firmy starają się zrealizować możliwie jak najwięcej zamówień, o czym świadczą zwiększone próby nabywania surowców. Stan wzrastającego popytu jest bezpośrednio związany z rosnącym optymizmem związanym z przewidywany końcem pandemii. Rośnie także poziom zatrudnienia (najwyższe tempo od ponad 30 miesięcy), co odnotowujemy również w naszej firmie. W DB Port Szczecin poszukujemy wykwalifikowanych pracowników m.in. na stanowiska specjalista ds. sprzedaży ładunków skonteneryzowanych i masowych, elektromontera i montera maszyn i urządzeń portowych, ekspedytora/magazyniera czy operatora urządzeń/sprzętu portowego.

Aleksandra Turbaczewska, KordianT, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy: Wzrasta aktywność zakupowa, a obserwowane niedobory zarówno pracowników, jak i niezbędnych surowców, wpływają na rosnące wyceny dóbr. Przy trudnościach związanych z logistyką, rosnących kosztach energii czy kosztach związanych z utrzymaniem reżimu sanitarnego nie dziwi fakt, że obserwowany wzrost cen jest najwyższy od dekady. Dalsze pokrywanie kosztów dzięki oszczędnościom nie jest możliwe, są one więc przenoszone na konsumentów. Wśród ankietowanych menedżerów logistyki w dużej mierze przeważa zadowolenie z wysokiego popytu nad obawami związanymi z ograniczeniami podażowymi. W większości oczekują dwucyfrowej dynamiki wzrostu sprzedaży, co może sprzyjać podejmowaniu długookresowych decyzji.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ciekawe jak dlugo..
2021-03-12 11:40:02
Po-trwa jeszcze, to Biden-owe sztuczne przyspieszenie... nim nastapi "Po-zadne tapniecie" najpierw na Gieldzie w USA... a po-zniej i u reszty Krajow Swiata ?/!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ