Środa 04 sierpnia 2021r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Zatrudnienie niższe niż przed pandemią, płace wciąż rosną

Data publikacji: 2021-02-25 22:22
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-26 08:30
Pracodawcy komentują: Zatrudnienie niższe niż przed pandemią, płace wciąż rosną
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: W styczniu br. w sektorze przedsiębiorstw było zatrudnionych 6314,1 tys. osób, a więc w ciągu roku liczba ta zmniejszyła się o 54,3 tys. osób (jak podaje GUS). Przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5536,8 zł.

Kamil Zieliński, 7HR, ekspert ZPPZ ds. zatrudnienia: 

- Mimo że obecna sytuacja spowodowana pandemią wpłynęła na przyspieszenie procesów automatyzacji ograniczających zapotrzebowanie na zatrudnianie nowych pracowników, to jednak wiele wskazuje na to, że rozpoczyna się proces dostosowywania zatrudnienia do potrzeb firmy. Wiele przedsiębiorstw nie utrzymało sprzedaży usług czy produktów na poziomie notowanym przed pandemią. Zwiększyła się także liczba planowanych zwolnień grupowych, które zostaną realizowane w najbliższych miesiącach. Do tej pory jednym z czynników ograniczających zwolnienia było wsparcie w ramach tarcz antykryzysowych i finansowych PFR, jednak obecnie wielu przedsiębiorców bez perspektywy zmiany sytuacji nie będzie w stanie utrzymać zatrudnienia na dotychczasowym poziomie.

Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw

- W styczniu br. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 5536,80 zł, a więc mniej niż w grudniu 2020 r. Taki spadek na przełomie roku jest częstym zjawiskiem i nie powinien budzić niepokoju – dzieje się tak, ponieważ grudniowy wzrost jest najczęściej efektem wypłacanych końcoworocznych premii czy świadczeń, które wpływają na wzrost przeciętnej płacy. Zmniejsza się dynamika wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 9 osób – w 2020 r. pensje wzrosły o 4,8%, natomiast rok wcześniej o 7,1%. Może to skutkować zmniejszeniem rotacji pracowniczych, zwłaszcza tych motywowanych uzyskaniem wyższego wynagrodzenia.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Spokojnie...!
2021-03-01 10:45:45
Gdyz na Zime zatrudnienie zawsze spada - a na Wiosne czyli juz od Marca zatrudnienie Wzrosnie... ?/!! A tym... ktorym "po-wyrastaly juz Kaktusy na dloniach" beda zawsze starali sie po-narzekac...?? Gdyz zadna Praca nie jest zla - byle tylko Checi do kazdej pracy byly... !!!
łukasz
2021-02-26 04:14:49
alkoholik analfabeta w holandi ma 13500 zł na rękę...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ