Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Inflacja przekroczyła 9%

Data publikacji: 17 lutego 2022 r. 17:10
Ostatnia aktualizacja: 21 lutego 2022 r. 10:56
Pracodawcy komentują: Inflacja przekroczyła 9%
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Według danych GUS w styczniu br. ceny towarów i usług wzrosły o 9,2% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Anna Kornacka, Prezeska Związku Pracodawców Pomorza Zachodniego: To kolejny miesiąc, w którym ceny towarów rosły szybciej niż ceny usług, zwłaszcza biorąc pod uwagę ceny żywności. W skali roku ceny produktów spożywczych wzrosły o 9,4%, w ujęciu miesięcznym konsumenci płacili za żywność o 2,6% więcej. Sytuacja ta jest spowodowana wieloma wpływającymi na siebie czynnikami, takimi jak m.in. wysokie koszty transportu oraz utrzymania miejsc produkcyjnych czy braki podstawowych produktów spożywczych.

Kamil Zieliński, 7HR, ekspert ZPPZ ds. zatrudnienia: Tak wysoka inflacja jest po części konsekwencją szybkiego odbicia gospodarki, jakie obserwujemy po pandemii. Dane GUS potwierdzają odczyty PKB za ubiegły rok – w czwartym kwartale gospodarka rozwijała się realnie w tempie 7,3%. To efekt zeszłorocznego spadku o 2,5% oraz widocznego równomiernego wzrostu inwestycji, konsumpcji i zapasów. Na wynik negatywnie wpływa natomiast ujemny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A, A...
2022-02-21 10:56:05
Wg. czyich Obliczen czy Przeliczen... tzn. Lewicowych na Liczydle... czy Prawicowych wg. Kalkulatora...?/! Bo np. Inflacja w USA... jest obecnie Najwyzsza od ok. 40 lat...!!! A wiec: pewna "garstka" Wybranych Ludzie... z-gotowala zwyklym Ludziom i ten obecny Los...!/!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA