Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-4 szczecin
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Przemysł zwolnił, jednak wciąż rozwija się w szybkim tempie

Data publikacji: 03 lutego 2022 r. 23:12
Ostatnia aktualizacja: 03 lutego 2022 r. 23:13
Pracodawcy komentują: Przemysł zwolnił, jednak wciąż rozwija się w szybkim tempie
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Jak wynika z danych IHS Markit przemysł wyhamowuje, na co wskazuje wskaźnik PMI. W styczniu osiągnął 54,5 pkt w porównaniu do grudniowych 56,1 pkt.

Szymon Różański, Wodociągi Zachodniopomorskie, członek ZPPZ: Ostatnie odczyty indeksu PMI bazującego na ocenach menedżerów logistyki wskazywały co rusz kolejne wzrosty. Styczniowy wynik, mimo, że zanotował spadek, wciąż jest uważany za bardzo dobry. Mimo lekkiego spowolnienia przemysł wciąż rozwija się w szybkim tempie. W ubiegłym miesiącu przyhamowało tempo wzrostu produkcji oraz nowych zamówień. Do przyczyn zaistniałej sytuacji możemy zaliczyć rosnące ceny oraz skokowy wzrost cen gazu i energii dla przedsiębiorców, czego efektem jest podniesienie cen produktów przez firmy.

Tomasz Bieńkowski, właściciel IQ Consulting, członek ZPPZ: Jak wskazują styczniowe dane wzrosły ceny wyrobów gotowych, a tempo ich wzrostu było najszybsze od trzech miesięcy. Przedsiębiorcy dalej zmagają się z wydłużonym czasem dostaw, co z kolei sprawia, że w obawie o przyszłość wiele firm robi coraz więcej zapasów. Prognozy ekspertów mówią o kolejnym spadku indeksu PMI w lutym, na co wpłynie między innymi odczuwalny brak pracowników spowodowany zarówno trudnościami w procesach rekrutacyjnych, jak i liczbą osób zatrudnionych przebywających na kwarantannach.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA