Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Eksport znacznie przyspieszył

Data publikacji: 20 stycznia 2022 r. 06:43
Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia 2022 r. 06:43
Pracodawcy komentują: Eksport znacznie przyspieszył
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: W listopadzie 2021 r. wzrost eksportu o 17,5% pozytywnie zaskoczył. Przyspieszyło również tempo wzrostu importu (+30%).

Sebastian Goschorski, ekspert ZPPZ ds. księgowości, podatków i finansów: Niemal po dwóch miesiącach dość niskich wzrostów eksportu dopiero w listopadzie zanotowano jego ożywienie. Jak wskazują wstępne dane eksport osiągnął 27,2 mld euro, a więc zwiększył się o 17,5%. Dane z indeksu PMI i wzrastające zamówienia pozwalają prognozować jego dalszy wzrost w kolejnych miesiącach. Obserwowane kolejne restrykcje wprowadzone u naszych unijnych partnerów handlowych mogą mieć jednak negatywny wpływ na kondycję polskiego eksportu.

Wojciech Jurek, Personel Partner, członek ZPPZ: Po jedenastu miesiącach ubiegłego roku eksport wzrósł i znajduje się na niewielkim plusie. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. zanotowano wzrost eksportu o 22,5%, natomiast importu o 28%. Podobnie jednak jak w przypadku poprzednich fal pandemii koronawirusa wprowadzane restrykcje bardziej dotkną sektor usług niż branżę przemysłową. Przedsiębiorstwa wciąż  odczuwają rosnące ceny produktów na rynku hurtowym, a także wzrost cen energii czy paliwa.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA