Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Jak podaje GUS październikowa sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła w ujęciu rocznym o 2,3% oraz wzrosła o 2,1% w skali miesiąca.
Wojciech Jurek, Personel Partner, członek ZPPZ: Dane wskazują spadki sprzedaży wielu różnych artykułów. W perspektywie rocznej wzrost dotyczył jedynie sprzętów RTV-AGD (11,9% r/r i 6,5% m/m) i farmaceutyków (1,3% r/r, 5,3% m/m). Biorąc pod uwagę perspektywę miesięczną, wzrosła sprzedaż żywności i napojów, wyrobów tytoniowych (4,9% m/m), a także samochodów i ich części (2,4% m/m). Natomiast inne kategorie takie jak odzież, prasa i książki notują spadki na poziomie 4-5% m/m. O spadkach mówimy również w przypadku paliw, co jest związane ze spadkiem popytu oraz obniżeniem cen na światowych rynkach.
Aleksandra Turbaczewska, KordianT, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy: Na wyniki sprzedaży w październiku wpływ ma pogorszenie nastrojów konsumenckich związany z sytuacją epidemiczną, koniecznością przygotowania się do drugiego lockdownu oraz prognozowanymi negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii. Konsumenci dostosowują się do trudnej sytuacji gromadząc zapasy leków czy żywności. Kupujemy więcej jednostkowo. Zwiększa się także zainteresowanie zakupami przez internet – mowa tu zarówno o odzieży czy książkach, jak i meblach oraz sprzętach RTV-AGD.