Niedziela 05 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Pracodawcy komentują: Inflacja nie powinna szybko rosnąć

Data publikacji: 2020-11-05 22:23
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-06 12:30
Pracodawcy komentują: Inflacja nie powinna szybko rosnąć
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Październikowa inflacja wyniosła 3% r/r i 0,1% m/m, co wskazuje na niewielki spadek w porównaniu z wrześniem (3,2% r/r) – wynika z danych GUS.

Łukasz Żak, Żak Legal Support Office, ekspert ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw: Dane z ostatnich miesięcy wskazują na stabilizację poziomu inflacji w okolicach 3%. To wynik powyżej celu inflacyjnego, w dopuszczalnym paśmie odchyleń. Prawdopodobieństwo znacznych wzrostów inflacji do końca roku jest wysokie, w związku z nadzwyczajnymi okolicznościami, choćby takimi jak duże ograniczenia związane z lockdownem, które dotykają coraz więcej sektorów gospodarki, a w perspektywie kolejnych dni możliwe jest wprowadzenie kolejnych ograniczeń.

Sebastian Goschorski, RSM Poland, ekspert ZPPZ ds. księgowości, podatków i finansów: Ustabilizowały się ceny żywności (2,3% r/r i -0,1% m/m), a ceny paliw znacznie spadły (-9,2% r/r, -1% m/m), na co wpłynęły zmiany na rynkach globalnych. W związku z druga falą pandemii na całym świecie spadła aktywność gospodarcza, a co za tym idzie zmniejszyło się zapotrzebowanie państw na ropę. Październikowe spadki oznaczają niższe ceny dla konsumentów. Wyraźnie wzrosły jednak ceny nośników energii – 4,8% r/r i 0,3% m/m.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Warto rowniez...
2020-11-06 11:06:07
Obserwowac wypowiedzi Szefa FED w USA... by sie dowiedziec w jakim kierunku zmierza tak Gielda w USA jak i Ekonomia Swiatowa... a "za wesolo" juz po-wo-li - to nie wyglada ???

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA