wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Gospodarka > Pracodawcy komentują: Bezrobocie wciąż w górę, jednak dynamika wzrostu spada

Pracodawcy komentują: Bezrobocie wciąż w górę, jednak dynamika wzrostu spada

Pracodawcy komentują: Bezrobocie wciąż w górę, jednak dynamika wzrostu spada
Data publikacji: 2020-07-16 22:22
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-03 10:24
Wywietleń: 891 464920

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1 proc., a więc o 0,1 pkt proc. więcej niż w maju. Liczba osób bezrobotnych wzrosła do 1 mln 27,1 tys. osób.

Aleksandra Turbaczewska, KordianT, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy:

- Mimo iż wskaźnik bezrobocia wciąż rośnie, to najwyższa dynamika wzrostu względem poprzedniego miesiąca została zanotowana w kwietniu. Tempo wzrostu w maju i czerwcu z miesiąca na miesiąc słabnie. Liczba osób bezrobotnych w kwietniu wzrosła o 6,2%, w maju o 4,8%, natomiast w czerwcu o 1,5%. Pierwsza połowa lipca pozwala prognozować, że miesiąc ten będzie porównywalny z poprzednim – do 13 lipca w powiatowych urzędach pracy zarejestrowało się ok. 3 tysiące osób. 

dr hab. Waldemar Urbanik, prof. i rektor WSH TWP w Szczecinie, członek ZPPZ:

- Sytuacja na rynku pracy wciąż nie należy do stabilnej, jednak wiele wskazuje na to, że czarne scenariusze dotyczące kilkunastoprocentowej stopy bezrobocia nie dojdą do skutku. Wciąż nie wiadomo co przyniosą najbliższe miesiące. Aby w pełni rzetelnie ocenić rynek pracy należy poczekać na wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, w których znajdziemy informacje odnośnie liczby osób dezaktywowanych zawodowo, a wiec tych, które nie pracują, ale nie są zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy. Jednocześnie należy mieć na względzie, że rynek pracy w Polsce charakteryzuje się niską stabilnością w zasadzie od roku 1989 i obecna sytuacja związana z wirusem SARS-CoV-2 nie jest jedynym czynnikiem relatywnie wysokiej fluktuacji bezrobocia.

Komentarze

wirexa
Samorządy wszystkich szczebli powinny mieć obowiązek walki z bezrobociem i to powinno być ich naczelnym zadaniem wówczas nie likwidowali by tak łatwo miejsc pracy. Tymczasem w gminach, powiatach grupy interesów przedsiębiorców celowo dążą do utrzymywania bezrobocia by uzyskać tanią siłę roboczą zatrudnianą doraźnie
2020-07-20 22:23:51

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie