czwartek, 21 stycznia 2021r.

Pracodawcy komentują: Bezrobocie wciąż w górę, jednak dynamika wzrostu spada

Data publikacji: 2020-07-16 22:22
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-03 10:24
Pracodawcy komentują: Bezrobocie wciąż w górę, jednak dynamika wzrostu spada
 

Związek Pracodawców Pomorza Zachodniego: Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1 proc., a więc o 0,1 pkt proc. więcej niż w maju. Liczba osób bezrobotnych wzrosła do 1 mln 27,1 tys. osób.

Aleksandra Turbaczewska, KordianT, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy:

- Mimo iż wskaźnik bezrobocia wciąż rośnie, to najwyższa dynamika wzrostu względem poprzedniego miesiąca została zanotowana w kwietniu. Tempo wzrostu w maju i czerwcu z miesiąca na miesiąc słabnie. Liczba osób bezrobotnych w kwietniu wzrosła o 6,2%, w maju o 4,8%, natomiast w czerwcu o 1,5%. Pierwsza połowa lipca pozwala prognozować, że miesiąc ten będzie porównywalny z poprzednim – do 13 lipca w powiatowych urzędach pracy zarejestrowało się ok. 3 tysiące osób. 

dr hab. Waldemar Urbanik, prof. i rektor WSH TWP w Szczecinie, członek ZPPZ:

- Sytuacja na rynku pracy wciąż nie należy do stabilnej, jednak wiele wskazuje na to, że czarne scenariusze dotyczące kilkunastoprocentowej stopy bezrobocia nie dojdą do skutku. Wciąż nie wiadomo co przyniosą najbliższe miesiące. Aby w pełni rzetelnie ocenić rynek pracy należy poczekać na wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, w których znajdziemy informacje odnośnie liczby osób dezaktywowanych zawodowo, a wiec tych, które nie pracują, ale nie są zarejestrowane w powiatowych urzędach pracy. Jednocześnie należy mieć na względzie, że rynek pracy w Polsce charakteryzuje się niską stabilnością w zasadzie od roku 1989 i obecna sytuacja związana z wirusem SARS-CoV-2 nie jest jedynym czynnikiem relatywnie wysokiej fluktuacji bezrobocia.

Komentarze

wirexa
2020-07-20 22:23:51
Samorządy wszystkich szczebli powinny mieć obowiązek walki z bezrobociem i to powinno być ich naczelnym zadaniem wówczas nie likwidowali by tak łatwo miejsc pracy. Tymczasem w gminach, powiatach grupy interesów przedsiębiorców celowo dążą do utrzymywania bezrobocia by uzyskać tanią siłę roboczą zatrudnianą doraźnie

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ