Według danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku o 13,5% i wyniosło 6883,96 zł brutto. Przeciętne zatrudnienie w porównaniu ze styczniem 2022 także wzrosło, było wyższe o 1,1% i osiągnęło 6530,1 tys. etatów.
Aleksandra Turbaczewska, ekspertka ZPPZ ds. rynku pracy, prezeska HRBP&CO.
Rynek pracy w Polsce nie notuje aktualnie większych zmian. Nominalny wzrost płac w ciągu roku o blisko 14%, powoduje jednak, że nadal tracimy w ujęciu realnym, po uwzględnieniu inflacji. Aktualnie wynagrodzenia Polaków spadły z poziomu 7 tysięcy zł o 6,1%. Grudzień był miesiącem rocznych wypłat, premii i nagród, przez co wynagrodzenia w tym miesiącu były jak w każdym roku sztucznie zawyżone, stąd wydaje się, iż nie ma powodów do niepokoju w kontekście tak dużego poziomu obniżenia płac.
Łukasz Żak, ekspert ZPPZ ds. współpracy międzynarodowej przedsiębiorstw, prezes Żak Legal Support Office Łukasz Żak.
Poziom zatrudnienia jest cały czas stabilny. Wzrosty w tym zakresie były mniej widoczne i kształtowały się zaledwie na poziomie 1,1% w ciągu roku i 0,4% w ciągu miesiąca i nic nie zapowiada zmian w tym temacie. Oczekiwania rynku i ekonomistów były jednak wyższe i wynosiły około 2%. W kontekście wzrostu wynagrodzeń natomiast ciekawy jest fakt, że w styczniu powinniśmy widzieć efekty podwyższonej płacy minimalnej, a nie jest on na tyle widoczny, żeby móc go przypisać nowej stawce minimalnego wynagrodzenia.