„500 plus” nie jest wliczane do dochodu przy korzystaniu ze świadczeń z pomocy społecznej i rodzinnych. Czy pracodawca może żądać od pracowników pisemnych oświadczeń o pobieraniu środków z tego programu, by kwoty te uwzględniać przy wypłatach z zakładowych świadczeń socjalnych?
Odkąd pieniądze na dzieci z programu 500 plus pojawiły się w portfelach Polaków, część pracodawców zastanawia się, jak traktować tę poprawę sytuacji materialnej pracowników przy wyliczaniu dochodu na potrzeby wypłat świadczeń z funduszu socjalnego. Interpretacje są różne. Ogólnopolskie media donosiły ostatnio, że Auchan Polska w tym celu chce od pracowników składania oświadczeń o pobieraniu środków z programu Rodzina 500 plus pod groźbą zwolnienia z pracy. Zareagowała na to minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreślając, że „nie ma zgody, aby pracodawca wymagał od pracowników składania obowiązkowych oświadczeń o pobieraniu środków z programu Rodzina 500 plus”. Szefowa resortu zwróciła się do głównego inspektora pracy o przeprowadzenie kontroli w Auchan (w każdym ze swoich sklepów zatrudnia od 200 do 400 pracowników). Raport ma być gotowy w marcu.
Do tej kwestii odniosła się także sama sieć. Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji Auchan Retail Polska oświadczyła, że Auchan respektuje prawo określające zasady funkcjonowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Pracownicy, którzy chcą z tych świadczeń skorzystać, składają swoją prośbę do członków Komisji Socjalnej wraz z dobrowolną deklaracją o dochodach w przeliczeniu na członka rodziny. Składanie oświadczeń jest realizacją wymogu, jaki stawia na pracodawcy ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli zróżnicowania świadczeń w zależności od dochodu na członka rodziny.
– W naszym regulaminie ZFŚS jest zapis, że należy określić całokształt sytuacji materialnej swojej rodziny, co jest zgodne również z ustawą o Funduszu – poinformowała nas Dorota Patejko. – Otrzymanie świadczenia z Funduszu Socjalnego jest oparte na wyliczeniu średniego dochodu na członka rodziny. Regulamin określa, że pomoc jest skierowana w pierwszej kolejności do osób o najniższych dochodach. Obecne wątpliwości pochodzą z różnych interpretacji – według opinii prawników, którymi dysponujemy – należy wliczyć do sytuacji materialnej świadczenia 500 plus. Oświadczenia są dobrowolne, składają je ci pracownicy, którzy ubiegają się o środki z Funduszu. Jeśli pracownik nie złoży oświadczenia – nie otrzyma dofinansowania – co również jest zawarte w ustawie i w regulaminie ZFŚS. Respektujemy prawo i czekamy na wyniki kontroli PIP.
Czy na naszym terenie związkowcy zgłaszają, że w ich miejscach pracy są kontrowersje wokół wypłat 500 plus i funduszu socjalnego?
– Dotąd nie mieliśmy takich sygnałów – mówi Paulina Łatka z Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.
(gan, kl)
Fot. R.STACHNIK