Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

„Posejdon” z ekologicznym certyfikatem

Data publikacji: 30 czerwca 2019 r. 22:19
Ostatnia aktualizacja: 25 marca 2020 r. 16:11
„Posejdon” z ekologicznym certyfikatem
Fot. Marcin Jędra  

Budowany jeszcze kompleks biurowo-usługowo-hotelowy "Posejdon" jest kolejnym szczecińskim budynkiem z potwierdzającym jego ekologiczność certyfikatem BREEAM. Ale pierwszym, który uzyskał go na poziomie "Excellent”.  

 Certyfikat BREEAM (BRE Environmental Assessment Metod) jest obecnie jedną z najczęściej stosowanych metod oceny budynków pod kątem ich ekologiczności w Europie. Została stworzona w 1990 roku przez organizację BRE (Building Research Establishment). '

"Posejdon" został zaprojektowany jako największy w Polsce obiekt niskoemisyjny – NZEB (Nearly-Zero Emission Building). Przez zastosowanie nowoczesnych, proekologicznych technologii kompleks zredukuje emisję CO2 do atmosfery aż o 76 proc. Dodatkowo, dzięki zamontowaniu 910 pomp ciepła, większość energii cieplnej i chłodu dla biur oraz lokali handlowo-usługowych będzie pochodziła z odnawialnych źródeł. Szczeciński kompleks już teraz spełnia wyśrubowane normy zużycia energii, które wejdą w życie dopiero w 2021 r. Podczas ubiegłorocznej Konferencji Klimatycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych COP24 w Katowicach, „Posejdon” był prezentowany jako wzorcowe rozwiązanie w walce ze zmianami klimatu.

Certyfikat BREEAM nie tylko potwierdza, że "Posejdon" jest proekologiczny i oszczędny dla jego właściciela. Ale przede wszystkim, że obiekt został wykonany według najnowszych, europejskich norm i standardów, dzięki czemu zapewni najwyższy komfort pracy.

Ocena podczas certyfikacji BREEAM odbywa się w dziesięciu kategoriach: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, wykorzystanie terenu i ekologia, zanieczyszczenia oraz innowacje. W każdej określono liczbę punktów krytycznych, które trzeba spełnić, żeby móc się ubiegać o certyfikat, a także listę dodatkowych wymagań, za które są kolejne punkty. Ich suma decyduje o przyznaniu certyfikatu w pięciostopniowej skali. Uzyskany przez „Posejdon” poziom „Excellent” jest stopniem czwartym, który potwierdza, że obiekt spełnił ponad 70 proc. wytycznych. W przypadku szczecińskiego obiektu ocena osiągnęła 80,3 proc. Do najwyższego poziomu „Outstanding” zabrakło jedynie 4,7 proc. pkt – uzyskanie go jest jeszcze możliwe, ponieważ „Posejdon” przejdzie ponowny audyt po zakończeniu budowy i oddaniu do użytku. 

Certyfikat BREEAM, ale na niższym niż "Posejdon" poziomie, mają m.in. szczecińskie biurowce Brama Portowa I i II, Piastów Office Center, Szczecin Business Plaza.

(mag)

Fot. Marcin Jędra

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

brawo
2019-07-02 07:59:12
Wygląda to bardzo dobrze, widać że Szczecin ostatnio dynamicznie się rozwija
Dlaczego inne budynki
2019-07-01 22:05:00
w tym miejscu (Brama Portowa) szpecą tak ważne miejsce. @Chemia - to akurat można byłoby rozwiązać (może nie kompletnie ale na pewno zmniejszyć uciążliwość) tylko że nie z ekipa Krzystka...
Chemia
2019-07-01 21:26:01
ale co tam CO2 ono zostanie " zakopocone " zaraz przez wszysciutkie wydzieliny z rur wydechowych samochodow stojacych na swiatlach na tym NAAAjbardziej zatrutym skrzyzowaniu Szczecina. Tu bedzie najwiecej siarkowodoru - czyli dla przypomnienia to "pachnie" tak jak bonki - czyli jak niektorzy pamietaja ZYDOWCE - fabryke wlokien sztucznych - to dopiero dawalo ale bylo male- a wymiar spalin w tym miejscu Bramy Portowej!!?? - juz starach pomyslec - a co dopiero poczuc!!! TO sa MINUSY aglomeracji Miejskich.!!!!!!!!
Leon
2019-07-01 20:40:13
Bardzo dobrze. Gratulacje dla twórców budynku. Powinniśmy bardziej rozwijać ekologiczne rozwiązania. W Europie często urządza się ogrody, np. sadzi drzewa na dachu. Czy w Szczecinie powstanie gdzieś kiedyś ogólnodostępny ogród na dachu?
-
2019-07-01 06:48:22
Ale będzie widok z tarasu restauracji :)

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA