sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Port chce więcej terenów

Port chce więcej terenów

Port chce więcej terenów
Data publikacji: 2016-10-21 12:11
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 808 163869

DO Urzędu Miasta w Świnoujściu wpłynął wniosek Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia opinii na temat poszerzenia granicy portu na prawobrzeżu kurortu. O sprawie radni będą dyskutować już na najbliższej czwartkowej sesji. Pomysł budzi wiele kontrowersji i obaw.

W UZASADNIENIU czytamy, że zmiana granic związana jest z zapewnieniem terenów pod rozwój portu. W granicach portu miałyby znaleźć się m.in. tereny na wschód od ul. Ku Morzu oraz teren gazoportu. Stosowną uchwałę przygotował prezydent Świnoujścia. W poniedziałek (24 bm.) będzie ona dyskutowana na komisjach Rady Miasta. Rajcy chcieliby wysłuchać argumentacji przedstawiciela Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

– Dziwi nas bardzo szybkie tempo prac nad projektem. Wiadomo, że uchwała ma związek z planami budowy portu kontenerowego na wschód od ul. Ku Morzu. Do tej pory nie odbyły się konsultacje społeczne, o które zabiegał Zarząd Osiedla Warszów i Stowarzyszenie Prawobrzeża. Nie było też referendum w tej sprawie. Klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej już wiosną wyraził negatywne stanowisko wobec zajmowania przez port terenów na wschód od ul. Ku Morzu, gdzie znajduje się kąpielisko, z którego korzystają mieszkańcy i turyści, oraz las z terenami NATURA 2000. Teren ten należy chronić. Chcemy, żeby port się rozwijał, ale na terenach, które już są przeznaczone pod funkcje przemysłowe – mówi w rozmowie z „Kurierem” Joanna Agatowska, przewodnicząca Rady Miasta.

Obawy budzi również sprawa włączenia pod władanie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście terenu gazoportu. Mieszkańcy i radni obawiają się, że może mieć to wpływ na wysokość podatków, które w przyszłości będą wpływać do miejskiego budżetu. Joanna Agatowska złożyła w tej sprawie interpelacje na wrześniowej sesji i nadal czeka na odpowiedź. Uchwała, którą podejmą radni, jest opinią, ale nie przesądza o tym, jak będą w przyszłości wyglądały granice portu. ©℗

BaT

 

Komentarze

ziom
czas przejsc pewna granice zeby pojsc do przodu. kazdy ma kiedys swoje 5 minut albo je wykorzysta albo nie
2016-10-23 01:36:37
jacek
Mieszkańcy Świnoujścia muszą w końcu zdecydować, czy chcą mieszkać w kurorcie sanatoryjnym czy w prężnie rozwijającym się gospodarczo mieście. Gazoport już jest, powstał nowy falochron i generalnie nowy zewnętrzny port, zatem wybudowanie bazy kontenerowej jest zupełnie zrozumiałe. Na co ten protest? Chcecie mieszkać w lesie, tylko turystycznej mieścinie, wyjedźcie w inne pobliskie rejony choćby do Międzyzdrojów.
2016-10-22 23:55:48
Borys
Ludzie opamiętajcie się. Przecież zarząd portu nie ma jeszcze żadnych konkretów, to co ma konsultować. Samo rozszerzenie granic portu jeszcze nic nie oznacza. Musi być jakieś studium wykonalności żeby było co konsultować, a tego nie ma. Inwestycja to daleka przyszłość. Ta cała panika w Świnoujściu to jakaś zbiorowa paranoja.
2016-10-21 22:51:50
mieszkanka
Nie dosc, że gazoport odstrasza turystów od kurortu, miasto jeszcze żadnej złotówki nie zobaczyło i , jak widać, nie wiadomo czy zobaczy. A wizja podatku byłą JEDYNYM argumentem 'ZA', kiedy ten twór powstawał. Mieszkańcy nie maja NIC z tego!!! I jeszcze mają nam wybudować port kontenerowy na plaży??? Czemu tam??? Przecież jest tyle miejsca na terenach po PPDiUR Odra i koło Stoczni!!! Poza tym jak się chce port Szczecin rozbudowywać to nich się rozbudowuje ale w SZCZECINIE!!! Transport drogą wodną jest tańszy! A u nas już teraz jeździ coraz więcej Tirów. Zniszczą nas kompletnie! Nie ma zgody na to!
2016-10-21 17:46:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy