Środa 23 czerwca 2021r. 
REKLAMA

Pomoc dla rybaków i przetwórców

Data publikacji: 2020-02-27 17:34
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:13
Pomoc dla rybaków i przetwórców
 

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowuje kolejną pomoc finansową dla rybaków w związku z zakazem połowu dorsza. W marcu zostanie uruchomiony nowy nabór wniosków. Kwota wsparcia wyniesie 22,5 mln zł.

Od początku tego roku obowiązuje wprowadzony przez Komisję Europejską zakaz połowów dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego. W związku z tym Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej jest w stałym dialogu z przedstawicielami branży oraz prowadzi działania, które mają pomóc rybakom przetrwać trudny czas.

– Po wprowadzeniu unijnego zakazu połowów dorsza na wschodnim Bałtyku polskie rybołówstwo jest w trudnej sytuacji, jednak zapewniam, że nie zostanie bez pomocy – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Ministerstwo, którym kieruję, zajmuje się zorganizowaniem wszelkiej możliwej pomocy, przede wszystkim finansowej, dla rybaków, aby mogli przetrwać ten trudny okres.

Dlatego w marcu ruszy kolejny nabór wniosków o dofinansowanie w ramach unijnego programu operacyjnego. Całkowita kwota naboru to 22,5 mln zł – przeznaczona na działania prośrodowiskowe, z których mogą korzystać rybacy dotknięci zakazem połowu dorsza. Nabór dotyczy jednostek do 12 m długości.

W 2019 roku z powodu ograniczeń w połowach MGMiŻŚ przeznaczyło ze środków europejskich ponad 80 mln złotych na rekompensaty dla rybaków, którzy tymczasowo przestali prowadzić działalność połowową lub zaangażowali się w działania prośrodowiskowe polegające m.in. na zbieraniu sieci lub odpadów morskich oraz na obserwacji przyłowu ptaków.

Łącznie w latach 2016-2019 MGMiŻŚ przeznaczyło 150,8 mln zł ze środków unijnego programu operacyjnego na pomoc rybkom, którzy tymczasowo przestali prowadzić połowy z powodu pogarszającego się stanu zasobów Morza Bałtyckiego.

Zakaz połowu dorsza dotknął całą branżę rybołówstwa, w tym przetwórców ryb. Dlatego we wtorek, 25 lutego, w siedzibie resortu odbyło się spotkanie ministra Gróbarczyka z przedstawicielami firm przetwórstwa rybnego. Omawiano wszelkie problemy trapiące obecnie branżę, przede wszystkim w odniesieniu do wprowadzonego przez Komisję Europejską zakazu połowu dorsza na wschodniej części Morza Bałtyckiego. Minister zadeklarował niezbędną pomoc. Przedstawiciele przetwórców otrzymali zapewnienie o uruchomieniu programu wsparcia rozwoju fotowoltaiki, który pomoże obniżyć koszty produkcji w przedsiębiorstwach. W pierwszej kolejności programem mają być objęci przetwórcy zajmujący się dorszem.

(ek)

Fot. Marek Klasa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

zibi
2020-02-27 18:36:44
Nagroda za wykłusowanie dorszy
Tylko pytam
2020-02-27 18:29:59
Co to ma wspólnego z gospodarką rynkową

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ