Poniedziałek, 27 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Pomimo wstrzymania dostaw z Rosji gazu nie brakuje. Gazowce płyną do Świnoujścia

Data publikacji: 27 kwietnia 2022 r. 17:27
Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia 2022 r. 10:42
Pomimo wstrzymania dostaw z Rosji gazu nie brakuje. Gazowce płyną do Świnoujścia
W poniedziałek (25 kwietnia) do portu zewnętrznego w Świnoujściu wpłynął gazowiec LNG „Methane Lydon Volney” z surowcem z USA. Kolejny, „Isabella”, spodziewany jest tu 28 kwietnia. Fot. Gaz-System/Twitter  

Pomimo wywiązywania się Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa ze wszystkich zobowiązań wynikających z kontraktu jamalskiego, 27 kwietnia br. Gazprom przestał realizować dostawy gazu ziemnego, do których zobowiązany jest na podstawie tego kontraktu i nominacji PGNiG. Jednak polska sieć przesyłowa jest na bieżąco zasilana z innych kierunków.

W ocenie PGNiG ograniczenie dostaw gazu ziemnego stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego. Spółka zastrzega sobie prawo do dochodzenia roszczeń z tytułu wstrzymania dostaw i skorzysta w tym celu ze wszystkich przysługujących jej uprawnień.

Nie będzie płatności w rublach

Według informacji przekazanej PGNiG przez Gazprom, wstrzymał on dostawy w związku z postanowieniami dekretu prezydenta Rosji z 31 marca br. „O specjalnej procedurze wykonania zobowiązań zagranicznych nabywców wobec rosyjskich dostawców gazu ziemnego”. Skutkiem dekretu jest próba wprowadzenia wobec części kontrahentów Gazpromu obowiązku prowadzenia rachunków rozliczeniowych w banku znajdującym się w jurysdykcji Federacji Rosyjskiej i dokonywania ostatecznej płatności za dostarczany gaz w rublach rosyjskich. Po gruntownej analizie dekretu zarząd PGNiG odrzucił proponowane warunki rozliczenia jako niezgodne z obowiązującymi postanowieniami kontraktu jamalskiego i zdecydował o regulowaniu płatności według dotychczasowych zasad.

– Obecnie, mimo zaprzestania przez Gazprom realizacji dostaw, klienci PGNiG otrzymują gaz zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem – informuje spółka.

Rekordowa liczba dostaw

PGNiG ma możliwość zakupu gazu zarówno z Unii Europejskiej, dzięki połączeniom z Niemcami i Czechami, jak i międzynarodowego rynku LNG poprzez terminal w Świnoujściu, którego moce regazyfikacyjne zostały w tym roku zwiększone. Na maj zapowiadana jest rekordowa liczba dostaw LNG, ma być ich aż sześć. Ważnym źródłem jest też wydobycie ze złóż krajowych, a dodatkowe zabezpieczenie możliwości zaspokojenia popytu wewnętrznego stanowią magazyny gazu w Polsce, które są obecnie zatłaczane, a stan ich zapełnienia wynosi ok. 80 procent.

Gaz-System jako operator systemu potwierdza, że infrastruktura przesyłowa zarządzana przez spółkę funkcjonuje bez zakłóceń pomimo wstrzymania dostaw z kierunku wschodniego. Sieć przesyłowa jest na bieżąco zasilana z innych kierunków, a transport gazu do odbiorców realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem.

Nie będzie problemów z gazem

Jak dodaje Gaz-System, 1 maja zostanie uruchomione połączenie transgraniczne z Litwą i terminalem LNG w Kłajpedzie, co dodatkowo podniesie poziom bezpieczeństwa dostaw gazu do polskich klientów.

– Dzięki zrealizowanym przez spółkę inwestycjom, zwłaszcza rozbudowie gazoportu oraz budowie Baltic Pipe i interkonektorów, polski system gazowy jest dziś odporny na zakłócenia dostaw gazu z kierunku wschodniego – zapewnia Gaz-System.

PGNiG i Gaz-System pozostają w stałym kontakcie. Spółki monitorują sytuację i na bieżąco będą informować rynek.

(ek)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Na 13 dni
2022-04-30 09:58:06
Na 13 dni przed wyborami parlamentarnymi w 2015, czyli 7,5 miesiąca przed oddaniem inwestycji do użytku premier Ewa Kopacz uroczyście otworzyła gazoport. Sytuacja przypominała wydarzenie z kampanii prezydenckiej, podczas której były prezydent Bronisław Komorowski otwierał budowę obwodnicy Inowrocławia, którą obiecał w 2010 roku. Budowa była udawana, co szybko wychwycili internauci.
W efekcie
2022-04-30 09:56:30
W efekcie gazoport w Świnoujściu nie został oddany do użytkowania ani na koniec czerwca 2014 r. (czyli w terminie przyjętym w umowie z głównym wykonawcą), ani też do końca 2014 r. (czyli w terminie wynikającym z aneksu do umowy).Opóźnienia w realizacji inwestycji terminalu w Świnoujściu przesuwają termin rozpoczęcia odbioru dostaw gazu LNG z Kataru oraz rodzą ryzyko utraty środków UE, wykorzystanych do współfinansowania inwestycji.
W grudniu
2022-04-30 09:55:15
W grudniu 2014 roku prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że budowa Gazociągu Południowego, nie jest możliwa. Oznacza to, że Niemcy z Rosją powrócą do realizacji rozbudowy Gazociągu Północnego.wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza z ministrem transportu Sławomirem Nowakiem, w której Parafianowicz mówił, że w kwestii oddania do użytku terminalu LNG „mówią o jesieni 2015, a na mieście mówią coś o 2017„.
Zagraniczni
2022-04-30 09:53:28
Zagraniczni eksperci oraz kanclerz Niemiec przedstawiali wręcz opinię, że Gazociąg Północny nie przeszkodzi w dopływie do polskich portów, ponieważ ich rozwój nigdy nie nastąpi.Mimo zapewnień kanclerz Angeli Merkel, że w przypadku rozbudowy portu w Świnoujściu, Niemcy zakopią Gazociąg Północny głębiej w dnie Bałtyku, eksperci zarówno polscy jak i niemieccy stwierdzili, że zakopanie dwóch nitek gazociągu wypełnionego gazem pod ciśnieniem jest niemożliwe.
Polska
2022-04-30 09:52:05
Polska mimo początkowych protestów, podczas rządów Donalda Tuska odpuściła problem gazoportu, ze względu na ścisłą współpracę premiera Tuska z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Polskiej opinii publicznej przedstawiano informację, że w momencie gdy Polska rozpocznie pogłębianie toru wodnego do Świnoujścia i Szczecina, wtedy strona niemiecka zakopie gazociąg, a także przesunie gazociąg o ok. 2 kilometry na przecięciu z północną trasą żeglugową.
@@@M
2022-04-28 19:33:26
Dlatego się nie martwię na zapas - skoro będzie nadwyżka ruskiego gazu to i ceny będą niższe...
Cały PIS :))))
2022-04-28 19:20:50
Nam w Polsce gazu wystarczy na 2 miesiące resztę trzeba uzupełniać , ale teraz wszyscy chcą kupić gaz z Baltic Pape i kto da więcej ?? Nie mamy żadnych podpisanych kontraktów , jak to próbuje kłamać Sasin z Morawieckim !!
@@M
2022-04-28 06:08:52
Co tam ruskiemu trollowi odpisujesz o Chinach. Chiny właśnie ominęly w dostawach Rosję i wolą z Turkmenistanu. Rosja zaoderowala gaz Indiom ale o 35% i więcej upustu bo nie chciały Indie brać. Ceny podskoczą ale to przeżyjemy byle ruskie wojska nie miały pieniędzy na bombardowania Europy i gwałty na dzieciach
Zemsta Orków
2022-04-28 06:02:21
Wstrzymanie gazu dla Polski to złamanie świętości kontraktu. Tusk, Pawlak, Miller i Cimoszewicz powinni przepraszać Polaków w tv 24 godziny na dobę. Rosja wstrzymała gaz już po 4 godzinach po decyzji Niemiec o embargu na ruską ropę i sprowadzaniu ropy saudyjskiej od Polaków przez Gdańsk. Czesi z kolei chcą budowy gazoportu w Polsce dla siebie. Tusk z Merkel oszaleli z rozpaczy nawet Budka już odleciał z nerwow jak i Nitras. Wszystko jest odwrotnie niż mieli zaprogramowane
@M
2022-04-27 23:13:00
A po co Iran miałby kupować gaz od Rosji jeśli sam może go wydobywać i eksportować? Co do Chin nie martwiłbym się tak bardzo na zapas - zawsze można zrobić sankcje też na tych co kupują i wykorzystują ruski gaz - np wprowadzić cła. Chiny żyją z eksportu. Maja duży rynek własny ale większość fabryk nastawiona jest na produkcję dla USA i Zachodu - rynek rosyjski jest za biedny i zbyt mały by wchłonąć chińską produkcję. Poza tym gaz w Rosji się kończy, starczyłoby go może jeszcze na 10..20 lat.
Apel do pracowników
2022-04-27 23:02:50
pogotowia gazowego, gdyby jednak gazu brakło i trzeba będzie odcinać odbiorców, to w pierwszej kolejności odetnijcie tych, którzy namawiali i w końcu zdecydowali o porzuceniu własnego zasobu energetycznego, etykietowali piece szarych obywateli jako kopciuchy, wprowadzali obce zielone łady, wyznawców religii klimatycznej, sprzedajnych polityków okrągłostołowych gotowych zrobić wszystko dla obcych, nic dla Polski. Niech oni w uznaniu swoich zasług zamarzną jako pierwsi.
Dawid
2022-04-27 22:15:42
Jakiś pijany kacap wyłączy gaz w ruskiej rurze i co zrobicie? Przepchacie Tuska, Pawlaka i Millera albo Cimoszewicza? Słabo energetyczni są i jałowi
Edek
2022-04-27 21:51:17
Żadnych kontaktow z tymi zboczencami.Trzeba ich zostawić w samych onucach i zagonić do tajgi razem z tym ich wodzem putinem . Okazuje się ze to znowu Polscy przywodcy i Polacy mieli racje tylko co z tego????? skoro piata kolumna POplecznikow tego bydlaka putina sypie piach w tryby. Co by było gdyby nie gazoport i norweski gaz????? Czy Ci eurokraci sie w końcu obudza i przejza na oczy?????
do ruskiej onucy
2022-04-27 20:56:55
pier...cie się!
Brawo P. Premierze..
2022-04-27 20:46:01
I tylko tak dalej trzymac... gdyz "Onucowy Gaz" wcale nie jest juz Nam dalej PO-trzebny !/??
krótko
2022-04-27 20:41:54
to jakie podwyżki nas czekają?
M
2022-04-27 20:10:25
Morawiecki chyba zbyt optymistycznie ocenia sankcje gospodarcze przeciwko Rosji. Nietrudno wyobrazić sobie, że w razie całkowitego wstrzymania importu gazu przez Unię Europejską z Niemcami włącznie gaz kupią Chiny, Indie, Iran i inne kraje. Nawet jeżeli budowa gazociągu miałaby potrwać dwa lata, to Chiny zapłacą już teraz za przyszłe dostawy, zwłaszcza że Rosja może zaoferować wyjątkowo atrakcyjne ceny. Natomiast pozbawienie Europy rosyjskiego gazu spowoduje u nas natychmiast kryzys gospodarczy.
pytanie na śniadanie
2022-04-27 20:02:11
Tylko za ile ??
Za chwilę
2022-04-27 19:58:32
Jakiś ”pijany” kapitan ruskiego "karablja” zablokuje cieśniny duńskie i tyle będzie z gazoportów na Bałtyku i co zrobicie kacapom?
ofsajd
2022-04-27 19:36:19
Rząd i tak nie powie nam prawdy jak będzie z tym gazem w perspektywie drugiego chociażby półrocza. Propaganda w mediach czaruje o oceanach zapasów gazów, w których rzekomo się pławimy, ale na samych rezerwach nie da się długo pociągnąć. Abstrahując od wojen i polityki, w pierwszym rzędzie należy zapewnić naszemu państwu pełne bezpieczeństwo gospodarcze i energetyczne. Rząd o tym trochę zapomniał, angażując się na wyrost w retorykę wojenną z Rosją.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA