Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Pokonać dług

Data publikacji: 25 listopada 2015 r. 12:08
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Pokonać dług
 
Do 26 listopada trwa społeczna akcja edukacyjna „Miasteczko wolne od długów". W miniony czwartek autokar Fundacji Zaradni parkował na szczecińskim deptaku Bogusława X. Z bezpłatnych porad dotyczących nadmiernego zadłużenia przez cztery godziny skorzystało 80 osób. 

Swoich zobowiązań nie płaci terminowo 2,38 mln Polaków. Najbardziej zadłużonymi regionami są Śląsk i Mazowsze. Najlepiej wśród nich wypada świętokrzyskie. 

Suma zaległości najbardziej zadłużonych osób ze wszystkich regionów to prawie 405 mln zł. W pierwszej trójce są mieszkańcy: Mazowsza (ponad 117 mln zł), województwa lubelskiego (z długiem prawie 56 mln zł) oraz dolnośląskiego (ponad 51 mln zł). 

Od końca 2011 r. łączna kwota zaległości mieszkańców zachodniopomorskiego zwiększyła się o 11 proc., czyli o 0,22 mld zł, co daje im 9. miejsce w kraju. W grupie podwyższonego ryzyka było 135 122 klientów. Od początku 2014 r. zmniejszyła się ona aż o 6231 osób. Natomiast średnia zaległość do spłaty przez osobę na koniec ub.r. wyniosła 16 198 zł. W ciągu 12 miesięcy zwiększyła się o 7 proc., czyli o 1083 zł. We wszystkich wypadkach źródłem zadłużenia są głównie niespłacone kredyty i pożyczki.

W miniony czwartek na deptaku Bogusława X w Szczecinie pojawił się autokar #zyjebezdlugow. W godz. 11-15 eksperci Fundacji Zaradni, Kredyt Inkaso SA oraz Kancelarii Prawnej Forum bezpłatni udzielali porad dotyczących m.in. nadmiernego zadłużenia, przedstawiali sposoby prowadzenia rozmów z firmą windykacyjną, a także wyjaśniali prawa i obowiązki dłużnika.

- Magicznej recepty nie ma - mówi Marcin Sitkowski, wiceprezes Fundacji Zaradni. - Dług jest dziełem przypadku, pokłosiem złych decyzji. Nie wolno unikać kontaktu z firmą windykacyjną czy komornikiem, lecz szukać dróg porozumienia.

Mobilne centrum doradcze akcji, której hasło przewodnie to „Pokonaj swój dług i odzyskaj uśmiech", przez cztery godziny odwiedziło 80 osób. Pytały m.in. o upadłość konsumencką, prawa i obowiązki komornika, terminy przedawnienia zobowiązania. Podnosiły też sprawę wyłudzania pieniędzy przez fałszywe firmy windykacyjne. 

- Ludzie nie rozróżniają pojęć: wierzyciel, komornik, dłużnik - dodaje prawniczka Edyta Szałacha. - To efekt bardzo ograniczonej edukacji prawnej.
Akcja „Miasteczko wolne od długów”, organizowana po raz pierwszy przez Fundację Zaradni, zaczęła się 17 bm. w Gdańsku. Podróż autokaru po kraju zakończy się 26 listopada w Łodzi.

(mag)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Autokar parkował m.in. na szczecińskim deptaku Bogusława X.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

BUSOMAT PL
2015-11-25 15:26:06
Fajny autokar

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA