czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Pokonać dług

Pokonać dług

Pokonać dług
Data publikacji: 2015-11-25 12:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 925 42069
Do 26 listopada trwa społeczna akcja edukacyjna „Miasteczko wolne od długów". W miniony czwartek autokar Fundacji Zaradni parkował na szczecińskim deptaku Bogusława X. Z bezpłatnych porad dotyczących nadmiernego zadłużenia przez cztery godziny skorzystało 80 osób. 

Swoich zobowiązań nie płaci terminowo 2,38 mln Polaków. Najbardziej zadłużonymi regionami są Śląsk i Mazowsze. Najlepiej wśród nich wypada świętokrzyskie. 

Suma zaległości najbardziej zadłużonych osób ze wszystkich regionów to prawie 405 mln zł. W pierwszej trójce są mieszkańcy: Mazowsza (ponad 117 mln zł), województwa lubelskiego (z długiem prawie 56 mln zł) oraz dolnośląskiego (ponad 51 mln zł). 

Od końca 2011 r. łączna kwota zaległości mieszkańców zachodniopomorskiego zwiększyła się o 11 proc., czyli o 0,22 mld zł, co daje im 9. miejsce w kraju. W grupie podwyższonego ryzyka było 135 122 klientów. Od początku 2014 r. zmniejszyła się ona aż o 6231 osób. Natomiast średnia zaległość do spłaty przez osobę na koniec ub.r. wyniosła 16 198 zł. W ciągu 12 miesięcy zwiększyła się o 7 proc., czyli o 1083 zł. We wszystkich wypadkach źródłem zadłużenia są głównie niespłacone kredyty i pożyczki.

W miniony czwartek na deptaku Bogusława X w Szczecinie pojawił się autokar #zyjebezdlugow. W godz. 11-15 eksperci Fundacji Zaradni, Kredyt Inkaso SA oraz Kancelarii Prawnej Forum bezpłatni udzielali porad dotyczących m.in. nadmiernego zadłużenia, przedstawiali sposoby prowadzenia rozmów z firmą windykacyjną, a także wyjaśniali prawa i obowiązki dłużnika.

- Magicznej recepty nie ma - mówi Marcin Sitkowski, wiceprezes Fundacji Zaradni. - Dług jest dziełem przypadku, pokłosiem złych decyzji. Nie wolno unikać kontaktu z firmą windykacyjną czy komornikiem, lecz szukać dróg porozumienia.

Mobilne centrum doradcze akcji, której hasło przewodnie to „Pokonaj swój dług i odzyskaj uśmiech", przez cztery godziny odwiedziło 80 osób. Pytały m.in. o upadłość konsumencką, prawa i obowiązki komornika, terminy przedawnienia zobowiązania. Podnosiły też sprawę wyłudzania pieniędzy przez fałszywe firmy windykacyjne. 

- Ludzie nie rozróżniają pojęć: wierzyciel, komornik, dłużnik - dodaje prawniczka Edyta Szałacha. - To efekt bardzo ograniczonej edukacji prawnej.
Akcja „Miasteczko wolne od długów”, organizowana po raz pierwszy przez Fundację Zaradni, zaczęła się 17 bm. w Gdańsku. Podróż autokaru po kraju zakończy się 26 listopada w Łodzi.

(mag)

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Autokar parkował m.in. na szczecińskim deptaku Bogusława X.

 

Komentarze

BUSOMAT PL
Fajny autokar
2015-11-25 15:26:06

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie