sobota, 20 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Toną w długach

Toną w długach

Toną w długach
Data publikacji: 2015-09-14 08:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:34
Wywietleń: 1669 20211

Kamień Pomorski jest najbardziej zadłużonym miastem powiatowym w kraju – wynika z najnowszego rankingu pisma samorządowego „Wspólnota”. W długach toną także Ostrowice i Rewal, które wpadły w pułapkę łatwych kredytów.

Przy końcu minionego roku zadłużenie jednostek samorządu terytorialnego w całym kraju przekroczyło 70 miliardów złotych. Dla porównania, w roku 2003 wyniosło ono raptem 20 mld zł. Wzrost zadłużenia samorządów wiąże się m.in. ze wzrostem w ostatnim okresie samorządowych inwestycji. To ważny wniosek płynący z rankingu o zadłużeniu jednostek samorządowych, przygotowanego przez naukowców, Pawła Swianiewicza i Julitę Łukomską, a opublikowanego przez pismo samorządowe Wspólnota. Wypada podkreślić, że od 2014 roku obowiązują inne kryteria oceniające stan zadłużenia samorządów. Poprzednio stosowano sztywne zasady: zadłużenie samorządu nie powinno przekraczać 60 proc. rocznych, budżetowych dochodów, a roczna spłata zadłużenia nie może przekroczyć 15 proc. dochodów. Dane te pokazywały wielkość zadłużenia, ale nie określały zdolności kredytowej samorządów. Teraz pod uwagę brana jest też nadwyżka operacyjna samorządu określająca, w jakim czasie zadłużenie może być spłacone.

Najlepszym przykładem może być Rewal. W samorządowym rankingu jest na drugim miejscu najbardziej zadłużonych gmin wiejskich w kraju. Zadłużenie nadmorskiego Rewala przekracza 266 proc. rocznego dochodu.

Cały artykuł w poniedziałkowym "Kurierze Szczecińskim"

Piotr Dużak

Komentarze

J.
Problemy Rewala wynika w dużej mierzę z tego, że mógł zadłużać się w parabankach, gdy nie mogły już pożyczać pieniędzy z banków... (czyli na wyższe oprocentowanie), a rok przed wyborami i rok po wyborach komisarza wprowadzić nie można... ... komentarza taka sytuacja nie wymaga.
2015-09-14 07:58:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie