czwartek, 17 października 2019.
Strona główna > Nauka > Obywatel w sieci

Obywatel w sieci

Obywatel w sieci
Data publikacji: 2015-08-20 13:33
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-20 13:35
Wywietleń: 2000 13211

Jak wyrobić dziecku paszport? Jak zameldować się czasowo? Jak sprawdzić, ile mamy na koncie punktów karnych? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć na portalu www.obywatel.gov.pl. Są tam karty z opisanymi prostym językiem najpopularniejszymi usługami administracji publicznej. 
- W każdej chwili i bez wychodzenia z domu możemy sprawdzić, jak załatwić sprawy w urzędzie - wyjaśnia Piotr Pieleszek z centrum prasowego wojewody. - Wystarczy tylko komputer, smartfon lub tablet z dostępem do Internetu. Portal www.obywatel.gov.pl podzielony jest na piętnaście kategorii: "dokumenty i dane osobowe", "kierowcy i pojazdy", "wyjazd za granicę", "śluby i rozwody", "dzieci", "edukacja", "zgon", "zaświadczenia i odpisy", "nieruchomości i środowisko", "zasiłki i pomoc finansowa", "ochrona zdrowia i ubezpieczenia społeczne", "meldunek", "praca i biznes", "podatki" oraz "służba wojskowa".
Na stronie znajdziemy w sumie 101 kart, w tym 82 opisujące najbardziej popularne usługi publiczne, jakie administracja świadczy dla obywateli. Znajdują się tam również informacje przybliżające funkcjonowanie 19 ważnych rządowych portali tematycznych. Wszystkie procedury opisane są prostym i przystępnym językiem. Zawartość strony ma być stale poszerzana i aktualizowana, aby portal www.obywatel.gov.pl mógł się stać pełnym źródłem wiedzy o administracji.
W ramach projektu „Obywatel” działa też infolinia, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 pod numerem 222-500-115. Można się tam dowiedzieć, gdzie załatwić swoją sprawę. Tam również obywatele mogą zgłaszać uwagi - np. co należy zmienić w danej procedurze, by ją uprościć. 
Kancelaria Premiera przygotowała też dwa podręczniki dla urzędników: przyjaznej komunikacji i reagowania na sygnały od obywateli. To publikacje, które zawierają różne wskazówki, m.in. jak pisać pisma urzędowe prostym językiem.

(jps)

 

Graf. www.obywatel.gov.pl

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie