sobota, 04 kwietnia 2020.
Strona główna > Gospodarka > Pierwszy rurociąg zatopiony

Pierwszy rurociąg zatopiony

Pierwszy rurociąg zatopiony
Data publikacji: 2020-03-12 08:22
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-25 16:13
Wywietleń: 1130 446924

Dokonano już kontrolowanego zatopienia pierwszego rurociągu refulacyjnego, tzw. sinkera, w rejonie jednej z dwóch planowanych sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim. Ich budowa jest związana z pogłębieniem toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra.

– Rurociąg ma długość ponad cztery kilometry, a na jego obydwu końcach zostanie zainstalowany tzw. raiser (rurociąg z gumowych elementów, o dodatniej pływalności), który od strony wyspy będzie połączony z pontonem rozkładającym urobek, od strony toru zaś będą się do niego podłączać pogłębiarki – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie, będącego inwestorem modernizacji toru wodnego.

Drugi rurociąg, o długości ponad trzech kilometrów, wiodący do miejsca, gdzie powstanie druga wyspa, w najbliższych dniach zostanie przeholowany na Zalew Szczeciński.

– Sinker leżący na dnie umożliwia swobodną żeglugę, natomiast raisery zostaną oznaczone odpowiednim oświetleniem i reflektorami radarowymi – dodaje E. Wieczorek. – Nowe wyspy będą zlokalizowane na wysokości – mniej więcej – dwudziestego drugiego i dwudziestego ósmego kilometra toru, kilka kilometrów na północny wschód od jego krawędzi. Będzie na nie transportowany, dwoma sinkerami, refulat wydobyty z dna podczas robót pogłębiarskich.

Wyspy staną się nowymi polami refulacyjnymi o pojemnościach: ok. 10 mln m sześc. (z rezerwą na ponad 3,5 mln) oraz ok. 17,5 mln m sześc. (z rezerwą na niemal 7,5 mln).

Przypomnijmy, że do wydobycia podczas prac na torze jest ok. 23 mln m sześc. urobku, po zakończeniu inwestycji jedna z wysp pozostanie więc czynnym polem refulacyjnym, zdolnym przyjąć materiał z bieżących prac czerpalnych, szacunkowo, przez najbliższe kilkanaście lat.

– Na wyspach nasadzona zostanie roślinność, by, tak jak w przypadku innych naszych pól refulacyjnych, tereny te mogły stać się w przyszłości także miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych – zapowiada E. Wieczorek.

(ek)

Fot. UMS

Pierwszy rurociąg zatopiony Pierwszy rurociąg zatopiony

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie