Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w czwartek (2 czerwca) pierwszą taryfę dla usług regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (LNG), ustaloną przez przedsiębiorstwo energetyczne Polskie LNG w Świnoujściu. Od jej publikacji muszą upłynąć co najmniej dwa tygodnie, by terminal mógł rozpocząć komercyjną działalność. Według Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, ma to nastąpić 17 czerwca.
Taryfa została zatwierdzona, zgodnie z wnioskiem Polskiego LNG, do 31 grudnia 2016 r. Wprowadzenie jej do stosowania może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dnia od dnia publikacji taryfy. Tak przewiduje Prawo energetyczne.
W taryfie ustalono stawki opłat za pakietowe usługi regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego, obejmujące: wyładunek LNG z tankowca, procesowe składowanie w zbiornikach, regazyfikację i oddanie paliwa gazowego do systemu przesyłowego, a także stawki za usługi dodatkowe dotyczące przeładunku LNG na autocysterny.
Ponadto ustalone zostały stawki za tzw. usługi rozdzielone (przedłużone procesowe składowanie oraz moc umowna). Będą świadczone dodatkowo do pakietowych usług regazyfikacji.
Spółka zamierza świadczyć zarówno długoterminowe usługi regazyfikacji (trwające ponad rok), jak i krótkoterminowe (podczas co najmniej jednej doby gazowej). (ek)